Portal bezpiecznego e-biznesu

Polska nowym członkiem międzynarodowej grupy J-CAT

 Polska nowym członkiem międzynarodowej grupy J-CAT

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Polska Policja dołączyła do grona państw, będących członkami Grupy Roboczej Do Walki z Cyberprzestępczością (J-CAT). W grupie utworzonej w ramach Europolu znajduje się obecnie 15 krajów, spośród których 6 do kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Polska nowym członkiem międzynarodowej grupy J-CAT

Do powołania grupy J-CAT z siedzibą w Hadze doszło we wrześniu 2014 roku. Rolę przewodniczącego grupy pełni Królestwo Niderlandów, a FBI wiceprzewodniczącego. Każde państwo wchodzące w jej skład ma obowiązek delegowania własnego przedstawiciela do roli oficera łącznikowego ds. walki z przestępczością. Polska Policja właśnie spełniła tę powinność. Wyznaczona osoba będzie odpowiedzialna za koordynowanie międzynarodowych działań. Dołączenie naszego kraju do J-CAT jest reakcją na nieustannie zwiększającą się potrzebę współpracy z zagranicznymi organami policji, w związku ze zwiększającą się skalą zjawiska cyberprzestępczości w naszym kraju i koniecznością ścigania przestępców działających na skalę globalną.

Kluczową rolą Grupy Roboczej jest ściganie cyberprzestępców, a także tych osób, które pośredniczą lub ułatwiają dokonywanie przestępstw mających miejsce w przestrzeni internetowej. Szczególnym polem działań jest walka ze zjawiskiem nadużyć seksualnych wobec małoletnich (pornografia dziecięca) oraz oszust polegających na przejmowaniu poufnych danych do kart debetowych i kredytowych. Współpraca pozwala na transgraniczne ściganie cyberprzestępców. Dotychczas grupa J-CAT brała udział w rozpracowaniu przeszło 40 postępowań. Do jej największych sukcesów należy zneutralizowanie trojana Luminosity-Link, rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej dokonującej oszustw bankowych, a także wyłączenie platformy WebStresser.org, pozwalającej wynajmować hakerów do działań o charakterze cyberprzestępczości.

Przystąpienie Polskiej Policji do J-CAT skomentował młodszy inspektor Mariusz Lenczewski, dyrektor Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. W jego opinii, walka z działaniami cyberprzestępców wraz z upływem czasu staje się coraz trudniejsza. Zwrócił on uwagę na to, że hakerzy posługują się coraz nowocześniejszymi i trudniejszymi do rozszyfrowania technikami, rezygnując z tradycyjnych metod. Zdaniem Mariusza Lenczewskiego przystąpienie Polski do Grupy Roboczej pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo cybernetyczne w naszym kraju, ponieważ Polska Policja będzie mogła korzystać z doświadczenia specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z całego świata.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPodglądani na urlopie Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się