Portal bezpiecznego e-biznesu

Polak fałszował banknoty euro i sprzedawał w sieci Tor

 Polak fałszował banknoty euro i sprzedawał w sieci Tor

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Centralne Biuro Śledcze Policji w Gdańsku wydało komunikat o zatrzymaniu podejrzanego o fałszowanie znaczących ilości banknotów euro. Wiele wskazuje na to, że podejrzany Polak prowadził swoją działalność od kilku lat.

Polak fałszował banknoty euro i sprzedawał w sieci Tor

CBŚP otrzymało zawiadomienie w tej sprawie od Europolu. Z komunikatu wynika, że śledztwo dotyczyło działań na terenie Polski i Austrii oraz że organy ścigania w obu krajach ściśle współpracowały ze sobą w tym zakresie.

Serwis zaufanatrzeciastrona.pl podaje, że o zatrzymanym Polaku nie wiadomo zbyt wiele, jednak jego sprawa może mieć związek ze śledztwem austriackim. Według deepdotweb.com Austria była w ostatnim czasie wielokrotnie wymieniana jako kraj pochodzenia w sprawach dotyczących fałszowania euro. Pod koniec 2017 roku 4 osoby dostały wyroki za produkcję fałszywych banknotów euro i sprzedaż ich na AlphaBay. Grupą kierował 25-latek, który zajął się fałszerstwami, by – jak argumentował w sprawie – zapewnić byt swojej rodzinie.

Oskarżony zeznawał konsekwentnie, że poradnik fałszerza znalazł za pomocą Google’a i skonstatował, że było to tak łatwe, iż zachęcało do dalszej pracy. Zamówienia spływały dzięki profilowi firmowemu na AlphaBay – sklep Austriaków funkcjonował tam pod nazwą VIB lub Very Important Bills. Banknoty o nominale 50 euro sprzedawano za mniej niż osiem euro. Powstało w ten sposób około 1000 lewych banknotów, po czym osoby wprowadzające w obieg falsyfikaty zaczęły być zatrzymywane.

Z kolei w maju, właśnie w Austrii, zatrzymano 21-latka rozprowadzającego fałszywki za pośrednictwem darknetu. Śledztwo doprowadziło do aresztowania kolejnych dwóch osób posługujących się podrobionymi banknotami o wartości 50 euro przy płatnościach gotówkowych w miejscach takich jak nocne kluby.

Znalezienie informacji o zatrzymanym w Gdańsku fałszerzu jest o wiele trudniejsze niż w poprzednich przypadkach. Może to oznaczać, że po austriackiej stronie śledztwo jeszcze trwa, a kolejne zatrzymania zapewne niedługo będą mieć miejsce. Na razie w polskim komunikacie czytamy tylko: „CBŚP, współpracując z Policją austriacką, ustaliło, że fałszywe banknoty euro były sprzedawane za pośrednictwem internetu do wielu krajów”.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułAdobe wydało łaty dla krytycznych luk w wielu swoich produktach Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się