Portal bezpiecznego e-biznesu

Podrabiali potwierdzenia przelewów. Grozi im do 8 lat więzienia

 Podrabiali potwierdzenia przelewów. Grozi im do 8 lat więzienia

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Funkcjonariusze z Komisariatu II Policji w Gdańsku (Śródmieście) zatrzymali dwóch mężczyzn, oskarżonych o oszustwa za pośrednictwem jednego z portali ogłoszeniowych.
Podrabiali potwierdzenia przelewów. Grozi im do 8 lat więzienia

Podejrzani przesyłali do sprzedawców telefonów komórkowych oraz sprzętu komputerowego fałszywe pliki potwierdzające rzekome dokonanie przelewu za kupione produkty. Mężczyźni mogą trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Oskarżonymi są mieszkańcy Gdyni w wieku 27. oraz 42. lat. W pierwszym tygodniu marca bieżącego roku wyszukali oni w internecie ogłoszenie osoby, która próbowała sprzedać za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego telefon za kwotę niespełna trzech tysięcy złotych. Sprzedawca otrzymał od oszustów podrobione potwierdzenie przelewu. Dokument ten nie wzbudził u niego jakichkolwiek podejrzeń. Zaufał, że środki niebawem zostaną zaksięgowane na jego rachunku bankowym, w związku z czym przekazał telefon sprytnemu nabywcy. Niestety pieniądze nie trafiły na jego konto. Podobne oszustwa dotyczyły sprzedawców takiego sprzętu jak laptopy, konsole do gier, aparaty fotograficzne etc. Gdańscy policjanci zdążyli już ustalić w toku prowadzonego śledztwa, że ofiarami przestępców jest już przeszło 20 osób. Aktualnie trwają poszukiwania kolejnych pokrzywdzonych, którzy oferowali swoje produkty w internetowych serwisach ogłoszeniowych. Ofiary oszustów zostały poproszone przez mundurowych o kontakt z funkcjonariuszami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego.

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali podejrzanych w ich mieszkaniu na terenie Gdyni. Na miejscu odnaleźli i zabezpieczyli nabyty w nielegalny sposób sprzęt elektroniczny. Śledczym udało się ustalić, że zatrzymani mężczyźni uzyskiwali stałe dochody dzięki sprzedaży przejmowanych produktów. Postawiono im do tej pory sumarycznie 10 zarzutów związanych z oszustwem. Ofiary przestępstwa poniosły straty na kwotę około 17 tysięcy złotych. Sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu oskarżonych o przestępstwo mężczyzn. Sprawa jest rozwojowa, a zatrzymanym wkrótce zostaną postawione kolejne zarzuty. W związku z popełnionym procederem grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułSeria włamań do routerów domowych Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się