Portal bezpiecznego e-biznesu

Plaga fałszywych sklepów internetowych przed Świętami

 Plaga fałszywych sklepów internetowych przed Świętami

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Okres przedświąteczny to dla wielu osób czas szaleństwa zakupowego. Uważajmy, by w ferworze kupowania nie stracić czujności!
Plaga fałszywych sklepów internetowych przed Świętami

Kupujemy prezenty dla bliskich oraz sprawiamy sobie małe prezenty. W ferworze kupowania często tracimy czujność. Mamieni pozornymi okazjami dajemy się złapać w pułapkę. I nie chodzi tu o przepłacenie za produkt, który jest pozornie przeceniony. Prawdziwym problemem, a wręcz zagrożeniem są oszustwa internetowe tzw. fake shop-ów.

Co jakiś czas publikujemy materiały dotyczące kolejnych doniesień od naszych czytelników, którzy padli ofiarą oszustwa, wpłacające pieniądze za fikcyjne towary, których nigdy nie zobaczą na oczy.

Podstawowym problemem jest fakt, iż osoby stojące za tymi „przekrętami” są zazwyczaj dobrze przygotowane i planują swoje działania na długo przed wprowadzeniem sklepu do sieci. Zdarzają się częste sytuacje, gdy legalnie funkcjonujący sklep zostaje przejęty (zakupiony) przez oszustów w celu popełniania przestępstw. Liczne są również przypadki podszywania się pod normalnie funkcjonujących przedsiębiorców, którzy nie wiedzą, iż na ich rachunek popełniane są przestępstwa. Cyberoszuści często wykorzystują bezprawnie dane firmowe oraz logo. Ponadto naciągacze rejestrują spółki lub zakładają działalność na tzw. słupy czyli osoby, które za niewielkie pieniądze podpiszą wszystko co zostanie im podane. Kolejnym problemem jest używanie zagranicznych kont w serwisach płatności, które są szybko zamykane i objęte tajemnicą bankową.

Przestępcy działają szybko i sprawnie. Fake shop-y są wprowadzane do sieci na krótki okres i podają długi okres oczekiwania na towar. Przez to złapanie ich jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.


Nie tak dawno pisaliśmy, iż większość sklepów przenosi sprzedaż odzieży i akcesoriów do sieci. Jest to niestety też okazja dla oszustów. Sklepów internetowych przybywa i trudno jest sprawdzić ich wiarygodność. O symptomach fałszywego sklepu pisaliśmy wielokrotnie na łamach naszego serwisu legalniewsieci.pl

Resort cyfryzacji podaje na podstawie danych uzyskanych z witryn internetowych, iż w 2010 roku istniało blisko 7,5 tys. sklepów internetowych, w 2016 r. było ich już ponad 14 tys. Wraz ze wzrostem liczby funkcjonujących e-sklepów rośnie też odsetek przestępstw internetowych. W 2016 roku wszczęto ponad 100 tys. dochodzeń i śledztw o oszustwo.

Część ekspertów odnosi wrażenie, iż władze nie reagują prawidłowo na naglący problem, który stał już się już zjawiskiem powszechnym. Czy obecne regulacje wystarczająco chronią nasze interesy? Czy resort sprawiedliwości przygotowuje zmiany przepisów?

Jak podaje „Rzeczpospolita":

Na tę chwilę Ministerstwo Sprawiedliwości nie prowadzi prac w tym zakresie. Trwają jednak prace na rzecz zmian w przepisach prawnych (w tym w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego), by usprawnić postępowania w sprawie przestępstw dokonanych z wykorzystaniem nowych technologii oraz Internetu. Mają być też dalsze usprawnienia procedur ścigania, aby je ułatwić.

Co obecnie mogą zrobić ofiary fake shop-ów?

Policja podaje, iż został stworzony specjalny adres poczty elektronicznej, na który ofiara cyberoszustów może przesłać informacje o zaistniałym zdarzeniu oraz otrzymać informacje dotyczące dalszego postępowania Ponadto w zakresie cyberprzestępczości organy Policji ściśle współpracują z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK). Jej zadaniem jest zbieranie danych o popełnionych przestępstwach w sieci, zgłaszanych do NASK przez internautów.

Co grozi przestępcom?

Przypominamy, iż za tego typu czyny przestępcze grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Coraz częściej odnotowuje się przypadki wykrycia sprawców prowadzących fake shop-y, zatem nie należy poddawać się i zgłaszać swoje przypadki do organów ścigania.

Pamiętajmy, aby zachować szczególna ostrożność przy zakupach świątecznych, zwłaszcza w najbliższych dniach.


Fake News Alert

Chcesz dowiadywać się o nowych oszustwach krążących w Sieci, w tym także o najnowszych fałszywych e-sklepach? Dodaj swój adres do Fake News Alert - gdy tylko pojawią się nowe oszustwa i nieprawdziwe informacje - poinformujemy Cię o tym. Otrzymuj aktualne ostrzeżenia o zagrożeniach w internecie.



Komentarze

‹ Poprzedni artykułOd lutego 2018 Google Chrome będzie blokować reklamy Następny artykuł ›Kiedy warto zainwestować w Google Ads?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się