Portal bezpiecznego e-biznesu

Plaga fałszywych polubień na Facebook’u

 Plaga fałszywych polubień na Facebook’u

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Liczba aktywnych użytkowników Facebook’a sięgnęła rekordowego poziomu wynoszący miliard. To powód do dumy dla twórcy tego najpopularniejszego portalu społecznościowego świata, ale i ogromne możliwości do nadużyć i oszustw dla cyberprzestępców.
Plaga fałszywych polubień na Facebook’u

Naukowcy z Uniwersytetu w stanie Iowa wpadli na trop ponad 50 witryn, które oferują bezpłatne, fałszywe "lajki" wpisów użytkowników w zamian za dostęp do ich kont. Według ekspertów uniwersyteckich sieć stron biorących udział w tym procederze wygenerowała w latach 2015-2016 aż 100 milionów fałszywych polubień. Ponadto stwierdzono, iż dzięki luce w kodzie umożliwiających obcym aplikacjom dostęp do konta użytkownika, działania spamerów generujących „polubienia” zostały zintensyfikowane.

Rzecz jasna osoby korzystające z tych nielegalnych usług naruszają warunki korzystania z serwisu Facebook i ryzykują, że ich dane osobowe będą wykorzystywane przez nieznane podmioty. Jak stwierdził Zubair Shafiq, profesor informatyki Uniwersytetu w stanie Iowa:

Użytkownicy uważają, że jest to stosunkowo niegroźne, ale w rzeczywistości przekazują pełną kontrolę nad swoim kontem na Facebook’u. Spamerzy mogą także uzyskać dostęp do wszystkich informacji dostępnych w twoim profilu, przeglądać twoje posty, pobierać listy znajomych, a nawet czytać prywatne wiadomości, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy informacje te są zbierane i sprzedawane innym.

Facebook poinformował, że luka umożliwiająca dostęp do konta została zlikwidowana, a konta które uczestniczyły w procederze zostały usunięte. Jednakże jak donoszą amerykańscy dziennikarze, udało się mimo wszystko dotrzeć do strony oferującej polubienia, pomimo usunięcia błędu systemu przez Facebook.

Pamiętajmy, iż będąc użytkownikiem jakiegokolwiek portalu społecznościowego, zawsze należy zwracać szczególną uwagę na prośby o dostęp do prywatnych danych. Weryfikacja, które strony i aplikacje mają dostęp do konta, powinna być nawykiem każdego użytkownika. Jeśli jesteś użytkownikiem Facebook’a i chcesz sprawdzić, które aplikacje mają dostęp do Twojego konta, najpierw przejdź do menu Ustawienia, a następnie do aplikacji.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFinTech, PSD2 i zmiana ustawy o usługach płatniczych Następny artykuł ›Urząd Skarbowy straszy Cię Sądem?

Newsletter

Polecamy Adwokat Art. 178A KK

Legalniewsieci.pl © 2022. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się