Portal bezpiecznego e-biznesu

Parlament Europejski poparł Acta 2.0

 Parlament Europejski poparł Acta 2.0

Europarlament poparł dyrektywę dotyczącą praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, zwaną „Acta 2.0”. Za projektem zagłosowało 438 europosłów, przeciw było 226 posłów, zaś 39 wstrzymało się od głosu. Tym samym dyrektywa wkrótce wejdzie w życie.

Parlament Europejski poparł Acta 2.0

Projekt dyrektywy zaproponowała w październiku 2016 roku Komisja Europejska. W lipcu tego roku dyrektywa została odrzucona wynikiem głosowania 318 do 278. Do przepisów zaproponowano więc ponad 250 poprawek i w drugim głosowaniu dyrektywa przeszła.

Według komunikatu Parlamentu Europejskiego tekst dyrektywy zawiera przepisy mające na celu zapewnienie przestrzegania prawa autorskiego bez nieuzasadnionego ograniczania wolności słowa, która stała się podstawą Internetu. Dlatego też zwykłe dzielenie się hiperłączami do artykułów, wraz z „pojedynczymi słowami” do ich opisania, będzie wolne od ograniczeń praw autorskich.

Głosowanie w Europarlamencie nie kończy prac nad uregulowaniem praw autorskich w Internecie. Projekt dyrektywy trafi do Rady Unii Europejskiej, gdzie będą nad nim pracowali przedstawiciele państw. Finalnie więc może się bardzo różnić od tego, co przyjęli europosłowie i najwcześniej wejdzie w życie gdzieś z początkiem przyszłego roku – co jest scenariuszem optymistycznym.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJest projekt KE w sprawie zniesienia zmiany czasu Następny artykuł ›Facebook pobrał od użytkowników 1,5 mln kontaktów bez zgody

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Przypomnij hasło

Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się