Portal bezpiecznego e-biznesu

Oszuści podrabiają zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 publikowane w sieci

 Oszuści podrabiają zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 publikowane w sieci

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Znane osoby oraz celebryci publikują zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 w mediach społecznościowych, chcąc propagować te działania. Jednakże specjaliści od ochrony danych zalecają, aby nie publikować tego typu dokumentów, ze względu na ryzyko podrabiania ich przez oszustów.
Oszuści podrabiają zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 publikowane w sieci

Johannes Caspar zajmujący się sprawami ochrony danych osobowych w Hamburgu mówił, że dzięki zdjęciom zaświadczeń o przyjęciu szczepionki, oszuści mogą podrabiać pieczątki, podpisy lekarzy, a nawet numery serii szczepionek. To pozwala im sprzedawać fałszywe karty szczepień - informuje gospodarka.dziennik.pl

Niestety cyberprzestępcy próbują zarobić również na koronawirusie. Oferują na czarnym rynku podrobione zaświadczenia informujące o przyjęciu szczepionki na COVID-19. Fałszywe dokumenty można nabyć już za kilkadziesiąt euro.

To bardzo wrażliwe dane, do których w ten sposób zyskują dostęp nie tylko ich znajomi, ale też obce osoby oraz same platformy społecznościowe - wyjaśnia Johannes Caspar.

Mimo szlachetnych pobudek, lepiej wstrzymać się z publikacją zdjęcia przedstawiającego zaświadczenie o przyjęciu szczepionki jak również jakichkolwiek danych dotyczących naszego stanu zdrowia oraz przyjętych świadczeń zdrowotnych. To szczególne dane osobowe. Cyberprzestępcy tylko czekają na takie okazje.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUOKiK wszczął postępowanie przeciwko Telewizji Polsat Następny artykuł ›Euro 2020 to świetna okazja dla cyberprzestępców

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się