Portal bezpiecznego e-biznesu

O licencji słów kilka

 O licencji słów kilka

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Niniejszy wpis otwiera serię poświęconą tematyce praw autorskich i własności intelektualnej.
O licencji  słów kilka
Zacznę od krótkiej charakterystyki najczęściej spotykanej czynności prawnej w obrocie dobrami intelektualnymi do jakich należy zawarcie umowy licencyjnej. Pewnie niejeden z nas spotyka się w swojej codziennej pracy z różnego rodzaju licencjami i koniecznością ich przeczytania przed wyborem interesującej nas aplikacji, programu bądź obejrzenia wideo. Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, czym tak naprawdę jest licencja, dlaczego warto je czytać, co powinno zwrócić moją szczególną uwagę?

Licencja to ...

Jeżeli ktoś zaczepił by nas na ulicy i poprosił o krótką definicję licencji to co odpowiemy? Szukalibyśmy zapewne skomplikowanych słów, rozbudowanych reguł, zastanawiali się nad poprawnością logiczną naszej wypowiedzi itp. W istocie rzeczy odpowiedź jest bardzo prosta, a definicja łatwa do zapamiętania. Otóż licencja to nic innego jak zgoda uprawnionego do określonego przedmiotu prawa autorskiego (dzieła, utworu) na korzystanie z niego przez inną osobę. Stronami umowy są ten który zgody udziela czyli licencjodawca i ten który zgodę otrzymuje czyli licencjobiorca.

Elementami podstawowymi każdej licencji są:

  1. Zobowiązanie się licencjodawcy do upoważnienia licencjobiorcy do korzystania z określonego autorskiego prawa majątkowego
  2. Oznaczenie dzieła będącego przedmiotem upoważnienia
  3. Wskazanie chociaż jednego pola eksploatacji owego dzieła tzn. określenie zakresu uprawnień licencjobiorcy
  4. Wskazanie, czy uprawnienie licencjobiorcy jest odpłatne czy nie, ograniczone czasowo bądź terytorialnie.

Wyrażam zgodę na ...

Sensem udzielenia licencji jest umożliwienie licencjobiorcy korzystania na ściśle określonych warunkach z przedmiotu licencji. To zawsze od woli licencjodawcy będzie zależało jaki będzie zakres w/w upoważnienia. Ważną kwestią jest zasygnalizowanie, że w przypadku licencji nie dochodzi do przeniesienia majątkowych praw autorskich na inny podmiot a jedynie do umożliwienia mu korzystania z określonego dzieła w sposób uzgodniony z licencjodawcą.

W celu uniknięcia wątpliwości najlepiej dokładnie opisać w umowie utwór którego ma dotyczyć licencja poprzez wskazanie jego cech, wyglądu, postaci końcowej oraz oznaczyć zakres jego eksploatacji tj. określić czy można go kopiować, sprzedawać albo modyfikować.

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ...

Powszechnie przyjmuje się, że za udzielenie licencji należy się wynagrodzenie pieniężne. Co prawda odpłatność nie jest cechą niezbędną umowy licencyjnej natomiast faktycznie z reguły licencjodawca będzie zainteresowany otrzymaniem w zamian za udzielenie licencji, odpowiedniego wynagrodzenia. Jednak nie zawsze będzie to reguła. Wiele powszechnie dostępnych na rynku licencji ma charakter nieodpłatny co nie oznacza jednak zawsze, że licencjodawca nie będzie domagał się określonego ekwiwalentu w postaci niepieniężnej jak chociażby pozostawienia w widocznym miejscu oznaczenia danego dzieła wskazującego na jego autora albo linka kierującego do strony internetowej producenta utworu.
Z praktyki wynika, że najlepiej ustalić odpłatny lub nieodpłatny charakter licencji wprost w treści umowy, aby pozbyć się jakichkolwiek wątpliwości interpretacyjnych i sporów w przyszłości.

Czy licencja to niekończąca się opowieść?

Co z czasem trwania licencji? Jeżeli przemilczymy to w umowie to znaczy, że udzieliliśmy licencji „na zawsze“. Nie! Ustawodawca w art. 66 Praw autorskiego wskazał okres 5 lat jako ramy czasowe dla uprawnienia licencyjnego, jeżeli strony nie określiły tego elementu w umowie.

Cały świat, Europa, a może tylko Polska?

Co z miejscem wykonywania licencji? Czy można je ograniczyć? Oczywiście, że tak. Strony mogą w sposób dowolny wskazać geograficzny obszar dla realizacji uprawnień wynikających z licencji. Nie musi to oznaczać nawet wskazania konkretnego kraju, a może się sprowadzić np. do wskazania że uprawniony może korzystać z utworu np. w we wszystkich państwch Unii Europejskiej.
Jak każda umowa, także licencje mają kilka swoich rodzajów. O najczęściej występujących rodzajach licencji oraz ich charakterystyce w następnym wpisie.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułO treściach cyfrowych (cz. 2) Następny artykuł ›Oszustwo na Mystery Box

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się