Portal bezpiecznego e-biznesu

Nowy sposób na wyłudzanie naszych danych osobowych

 Nowy sposób na wyłudzanie naszych danych osobowych

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Bezpieczeństwo w sieci to trudny temat, niejednokrotnie pomijany przez użytkowników internetu. Każdy z nas powinien mieć jednak świadomość zagrożeń, jakie na nas czyhają w sieci. Lekceważąca postawa łatwo może sprowadzić na nas kłopoty, gdyż nowe metody oszustw potrafią być naprawdę ciężkie do wychwycenia. Jedna z nich zakłada wyłudzenie danych „na rekrutację”.
Nowy sposób na wyłudzanie naszych danych osobowych

Dynamika społeczna w obecnych czasach sprawia, że coraz częściej zmieniamy pracę. Rynek proponuje wiele możliwości, a oferty możemy odnaleźć w wielu miejscach. Popularną drogą szukania zatrudnienia pozostają portale ogłoszeniowe, na których wielu pracodawców decyduje się zamieszczać swoje wpisy. W trakcie procesu rekrutacyjnego nieuchronne jest podawanie swoich danych osobowych. Nie podejrzewamy wówczas, że osoba po drugiej stronie może je wykorzystać do popełnienia przestępstwa. Taka metoda stała się w ostatnim czasie nadzwyczaj popularna.

Cyberprzestępcy podszywają się pod znane przedsiębiorstwa, które rzekomo szukają pracowników. Firmy, które zostały w tym celu wykorzystane to m.in. Allegro czy Asseco. Zwykle, aby znaleźć jak najwięcej potencjalnych ofiar, proponowane warunki są nad wyraz korzystne. Cały proceder prowadzi do udostępnienia osobie rekrutującej naszych danych osobowych, rzekomo na potrzeby dalszego procesu rekrutacyjnego. Należy pamiętać, by ostrożnie dobierać ogłoszenia, na które odpowiadamy. Zbyt korzystne warunki umowy przy niewielkich wymaganiach, np. „zarabiaj 1000 zł dziennie pracując po 5 godzin tygodniowo”, powinny od razu zapalać w naszej głowie czerwoną lampkę. Przypominamy, że utrata danych osobowych może skutkować np. kradzieżą pieniędzy z konta bankowego lub zaciągnięciem pożyczki.

Źródło zdjęcia: Image by Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCzy pożyczki pozabankowe dla zadłużonych są bezpieczne? Następny artykuł ›Koniec dropshippingu? – Nowy projekt Unii Europejskiej

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się