Portal bezpiecznego e-biznesu

Nowy Ransomware „Ordinypt”- jeszcze nie w Polsce, ale już możesz się zabezpieczyć!

 Nowy Ransomware „Ordinypt”- jeszcze nie w Polsce, ale już możesz się zabezpieczyć!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Ransomware „Ordinypt" (znany również pod nazwą "HSDFSDCrypt") zaatakował internautów na terenie Niemiec. Sprawdźcie, czym charakteryzuje się nowe zagrożenie i czy istnieje obawa, że wirus zaatakuje także mieszkańców innych krajów!


Nowy Ransomware „Ordinypt”- jeszcze nie w Polsce, ale już możesz się zabezpieczyć!

Analityk G DATA Karsten Hahn jako pierwszy przyjrzał się bliżej ransomware:

Najbardziej wyróżniającą cechą „Ordinypt" jest fakt, iż został napisany w nietypowym dla ransomware języku programowania (Delphi). Dane są szyfrowane tak, jak w przypadku każdego ransomware, a nazwy plików pozornie generowane losowo. W zaszyfrowanych plikach dane są jednak powtórnie zakodowane (za pomocą base64). Dlaczego tak się dzieje i do czego dążą twórcy? To wciąż pozostaje tajemnicą — dodaje ekspert z G DATA.

Szczególną uwagę należy zwrócić na komunikat okupu - napisany w 100% bez błędów językowych. To pozwala założyć, że autorzy ataku pochodzą z Niemiec. Uderzające jest również to, że wiadomość ukrywa fragment kodu programu, który za każdym razem generuje nowy adres bitcoin, na który ma zostać wysłana płatność.

Do tej pory nie zauważono tego rodzaju zachowania w żadnym innym oprogramowaniu ransomware. Celem takiego podejścia może być utrudnienie zlokalizowania przepływów płatności przez organy ścigania. Na podstawie treści jednej z wiadomości zawierającej złośliwy kod stwierdzono, że celem ransomware, podobnie jak w przypadku „Petya”, mogli być pracownicy działów odpowiedzialnych za kadry. Podobnie jak wiele innych złośliwych programów, Ordinypt podszywa się pod plik PDF i rozpowszechnia się za pośrednictwem załącznika e-mail.

Czy można czuć się bezpiecznie?

Klienci G DATA nie muszą obawiać się ataków — uspokaja Robert Dziemianko z G DATA. - Nasz zespół cały czas monitoruje sytuację, więc nie ma powodów do paniki — dodaje.

Szkodliwe oprogramowanie wykrywane jest pod nazwą Win32.Trojan-Ransom.HSDFSDCrypt.A. Z kolei załącznik, w którym wysyłany jest szkodnik HSDFSDCrypt, odpowiada sygnaturze Archive.Malware.FakeExt.N@susp.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZapłać kartą u kuriera Poczty Polskiej Następny artykuł ›Broszura reklamowa – skuteczne narzędzie marketingowe

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się