Portal bezpiecznego e-biznesu

No code to przyszłość! Rozwiązanie, które musisz poznać

 No code to przyszłość! Rozwiązanie, które musisz poznać

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Jednym z najważniejszych trendów, które będą kształtować rozwój przedsiębiorstw w 2023 roku, jest jeszcze większa otwartość firm w kwestii cyfryzacji. Nie jest to nowy trend. Zakłada się jednak, że w najbliższych dwunastu miesiącach osiągnie on rekordowe wyniki. Jednym z istotnych elementów cyfryzacji są narzędzia no code. Bezkodowe aplikacje zapewniają firmom optymistyczne zwroty z inwestycji i umożliwiają obniżenie kosztów operacyjnych. Według IDC do 2023 roku powstanie ponad 500 milionów aplikacji. W związku z tym popyt na usługi z zakresu ich tworzenia będzie rósł co najmniej pięć razy szybciej niż możliwości ich dostarczania przez IT. Między innymi dlatego no code to nieustannie rozwiązanie przyszłości.
No code to przyszłość! Rozwiązanie, które musisz poznać

No code – czyli koniec z wielogodzinnym kodowaniem

Do dziś wielu założycieli firm i specjalistów zmaga się z przeniesieniem swojego pomysłu na produkt. Jednymi z najtrudniejszych zadań w tej kwestii jest znalezienie dobrego i zaufanego programisty oraz zoptymalizowanie kosztów. Wiele osób tego rodzaju trudności rozwiązuje dzięki narzędziom no code.

To rozwiązania umożliwiające łatwe tworzenie aplikacji bez konieczności kodowania. Dzięki temu, kreując nowe aplikacje, można zaoszczędzić dużą ilość czasu oraz pieniędzy. Z platformami bezkodowymi można szybko iterować i testować różne wersje pomysłu, pracując na graficznych interfejsach GUI, metodą przeciągnij i upuść. W związku z tym opracowanie idealnego produktu lub odpowiedniej usługi dla rynku docelowego nigdy nie było prostsze.

Platformy no code – gdzie znajdują zastosowanie?

Z platform no code i low code korzystają tacy giganci jak Amazon, Apple, Airbnb czy Spotify. Narzędzia bezkodowe to też podstawowe programy do pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach, których siedziby mieszczą się tuż za rogiem Twojego mieszkania lub na peryferiach aglomeracji. Gdzie dokładnie aplikacje no code znajdują zastosowanie?

Niemal wszędzie. Pracowników ogranicza jedynie ich wyobraźnia. Platformy no code wykorzystywane są w firmach z branży przemysłowej, technologicznej, spożywczej, medycznej, logistycznej, finansowej, marketingowej, edukacyjnej, analitycznej i wielu innych. Aplikacje służą do kreacji narzędzi m.in. z zakresu zarządzania projektami, automatyzacji procesów, obsługi klienta, analizy danych, mierzenia efektywności kampanii reklamowych czy tworzenia witryn internetowych.

Możliwości jest jednak znacznie więcej. Wszystko zależy od kreatywności pracowników danego biznesu. Twórcy platform no code podążają ramię w ramię ze światowymi trendami i odpowiadają na potrzeby nawet najtrudniejszych i najbardziej kontrowersyjnych sektorów gospodarki. Obecnie narzędzia no code wykorzystywane są też przez liderów technologii blockchain czy w branży gamingowej.

Dlaczego no code to przyszłość?

Specjaliści ze świata nowych technologii prognozują, że w ciągu dekady na runku pojawi się nowy rodzaj inżyniera. Wyrośnie on z tzw. citizen developera. Jest to osoba odpowiedzialna za tworzenie aplikacji biznesowych w danej organizacji, której kompetencje będą się rozwijały wraz z rozkwitem w obszarze platform niskokodowych i bezkodowych. Popyt na programy no code oraz specjalistów no code/ low code będzie w przyszłości rósł w związku z benefitami, jakie firmy zyskują dzięki temu elementowi cyfryzacji.

Elastyczność w tworzeniu aplikacji bez kodu

Platformy bezkodowe wcale nie sprawiają, że programiści i firmy programistyczne stają się przestarzali. Brak kodu jedynie obniża poprzeczkę dla twórców aplikacji, jakimi mogą zostać startupowcy czy pracownicy biznesowi. Rozwiązania no code otwierają drzwi, które dotychczas były zamknięte dla osób bez umiejętności kodowania. Zasoby znakomicie wykwalifikowanych informatyków oraz personelu biznesowego pracującego z no code mogą znakomicie się uzupełniać.

Platformy no code mogą służyć nie tylko do kreowania aplikacji. W przypadkach wielu firm znakomicie sprawdzają się podczas testowania i prototypowania skomplikowanych oprogramowań, które później zostaną zbudowane w tradycyjny sposób. Jeszcze dekadę temu był to proces niezwykle wymagający i czasochłonny. Za każdym razem programiści musieli zaczynać pisanie kodu od zera. Obecnie narzędzia bezkodowe zapewniają bloki konstrukcyjne i procesy wielokrotnego użytku, które przyspieszają pracę programisty.

Wzrost innowacyjności w firmach

Według badań Accenture* 87% dyrektorów przedsiębiorstw uważa, że ​​ogólnodostępność tworzenia aplikacji staje się kluczowa dla zdolności pracowników do inicjowania innowacji w całej organizacji. Jeżeli pracownik jest w stanie opanować w ciągu miesiąca podstawy no code, a po trzech miesiącach tworzyć już pierwsze aplikacje, oczywiste jest, że innowacyjność firmy będzie nieustannie wzrastać. Szczególnie jeśli pracodawca zapewni pracownikom odpowiednie narządzenia pracy. Podczas wyboru usługodawcy rozwiązań no code warto zwrócić uwagę na:

  • perspektywę budowania aplikacji na różne systemy operacyjne oraz urządzenia stacjonarne i mobilne
  • łatwość obsługi
  • dostępność poradników lub samouczków dla personelu
  • sposobność integracji z istniejącymi już w firmie systemami
  • poziom rozbudowania oferty szablonów.

Redukcja kosztów

Decydując się na tworzenie aplikacji za pomocą platform no code, z czasem „odblokowuje się” zasoby IT. Umożliwia to redukcję kosztów, a jednocześnie zwiększenie zysków. Wysokiej rangi programiści mogą wówczas skupić się na projektach o znaczeniu kamienia milowego. Wobec tego platformy no code przyspieszają procesy biznesowe, ułatwiają wymianę informacji oraz standaryzują procesy kreacji nowych rozwiązań technologicznych.

* Źródło: https://www.accenture.com/us-en/insights/utilities/technology-trends-2022


Komentarze

‹ Poprzedni artykułJak zapewnić bezpieczeństwo w systemie IoT? Protokoły szyfrujące Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się