Portal bezpiecznego e-biznesu

Microsoft porozumiał się z Finami z FCCA

 Microsoft porozumiał się z Finami z FCCA

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Finnish Competition and Consumer Authority to fińska agencja rządowa zajmująca się ochroną praw konsumentów. Microsoft zawarł z nią porozumienie, które dotyczy aplikacji o nazwie „Get Windows 10”, budzącej spory.
Microsoft porozumiał się z Finami z FCCA

Microsoft od kilku lat zdecydowanie zachęca użytkowników starszych wersji Windowsa do przesiadki na Windows 10. Zdaniem niektórych to zachęcanie graniczy z wymuszaniem zmiany, czemu towarzyszyć może naruszanie praw konsumentów. Przez pierwszy rok po premierze „dziesiątki” można było skorzystać z bezpłatnej aktualizacji z Windows 7 i 8 (8.1). Termin upływu „promocji” był przesuwany, a firma wyraźnie starała się, by nowa wersja jej sztandarowego produktu stała się jak najbardziej popularna.

Jednak metody stosowane przez Microsoft nie wszędzie znalazły uznanie. Problemem okazało się automatyczne pobieranie danych do aktualizacji oraz różnorakie systemowe sztuczki, które mogły wprowadzać użytkowników w błąd co do uruchomienia niekoniecznie pożądanej aktualizacji.

W zeszłym roku w Chicago wystosowano w tej sprawie pozew zbiorowy przeciwko Microsoftowi. To samo miało miejsce w Niemczech i Holandii. Wreszcie firma obiecała, że nie będzie pobierała automatycznie danych instalacyjnych Windowsa 10, póki użytkownik wyraźnie nie wyrazi zgody na przesiadkę.

Według informacji przekazanych przez TechRadar, Microsoft ostatecznie zawarł porozumienie z fińską FCCA w i obiecał, że nie będzie więcej stosował podobnych praktyk. System operacyjny nie powinien dłużej wyświetlać natarczywych banerów, które mogłyby zmylić użytkownika i uruchomić niepożądaną aktualizację. Wydaje się, że rozwiązanie fińskie znajdzie zastosowanie także w innych krajach.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułRuszyły konsultacje w Ministerstwie Cyfryzacji Następny artykuł ›Wzmożona aktywność oszustów! Uważaj na swoje dane

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się