Portal bezpiecznego e-biznesu

Microsoft kupił domenę internetową za kilka milionów dolarów!

 Microsoft kupił domenę internetową za kilka milionów dolarów!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Dokładnie chodzi o domenę corp.com, która została wystawiona na sprzedaż w lutym 2020 r. Co ciekawe, Microsoft nie kupił domeny w celach inwestycyjnych, a wyłącznie w celu ochroną użytkowników systemu Windows.
Microsoft kupił domenę internetową za kilka milionów dolarów!

Właścicielem domeny był obywatel USA, a w jej posiadanie wszedł już w 1994 r. W lutym tego roku, domena trafiła na sprzedaż, a cena wywoławcza wynosiła 1,7 mln dolarów. Ostatecznie nie wiemy, ile Microsoft zapłacił.

Dlaczego Microsoft kupił domenę corp.com?

Microsoft zakupił domenę corp.com przede wszystkim w celu ochrony użytkowników systemu Windows. Z czego to wynika? Podczas konfiguracji usługi Active Directory (usługa katalogowa, albo inaczej hierarchiczna baza danych dla Windows), domyślną domeną jest właśnie corp.com (domena ta jest używana w wewnętrznych sieciach wielu firm). Jeśli administratorzy jej nie zmienili, naraża to użytkowników komputerów w firmie. Jak podaje serwis dobreprogramy.pl - ruch z wewnętrznej sieci mógłby znaleźć się w internecie.

Tym samym właściciel domeny mógłby w łatwy sposób uzyskać dostęp do poufnych danych zapisanych na dyskach komputerów w danej firmie. Z uwagi na fakt, iż mało kto zmienia ustawienia domyślne, brak kontroli nad domeną mógłby narazić korporacje na całym świecie na wycieki danych. Posiadając tę domenę, nie trzeba bezpośrednio łączyć się z każdym komputerem, by uzyskać dostęp do setek tysięcy dysków komputerów firmowych.

Jak groźny może być brak kontroli nad corp.com potwierdził dotychczasowy właściciel domeny, który podpiął do niej komputer i postawił na nim serwer pocztowy. Natychmiast zaczął otrzymywać tony niejawnej poczty pełnej wrażliwych danych.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułSpadek popularności płatności za pobraniem. Co to oznacza? Następny artykuł ›Oszuści zacierają ręce. Zbliża się Black Friday!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się