Portal bezpiecznego e-biznesu

Ktoś oferuje Ci pracę w Amazonie lub eBay?

 Ktoś oferuje Ci pracę w Amazonie lub eBay?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Na Facebooku pojawiają się posty sponsorowane, oferujące pracę m.in w Amazonie. Wystarczy, że wypełnisz formularz Facebooka podając numer telefonu i odezwie się do Ciebie konsultant na WhatsApp, przekazując szczegóły. Otrzymasz na start darmowy bonus 20 zł oraz obietnicę dużych zarobków! Uwaga!

Ktoś oferuje Ci pracę w Amazonie lub eBay?

Internetowi oszuści znaleźli nowy sposób na pozyskiwanie naszych danych. Oferują pracę w znanych firmach jak: Amazon czy eBay i niesamowite zarobki rzędu 300 zł dziennie w roli personelu online. Jedyne co należy wykonać to wypełnić formularz, znajdujący się na Facebooku. W ten sposób oszuści zdobywają numer telefonu, a następnie odzywają się na komunikatorze WhatsApp. Tam zainteresowany nakłaniany jest do rejestracji i pobrania aplikacji z nieznanego źródła. Aplikacja nadaje sobie dużo uprawnień m.in.: może śledzić naszą aktywność na telefonie, pozwala na automatyczne inicjowanie połączeń telefonicznych, zezwala na odczyty pamięci telefonu. Mechanizm aplikacji zachęca, aby doładowywać dodatkowo swoje konto, by zyskiwać bonusy. Można dokonywać przelewów z konta bankowego lub z portfela kryptowalut. W ten sposób można bezpowrotnie stracić pieniądze, licząc na zysk!

Praca w domu to moje marzenie!

Post sponsorowany na Facebooku widziała również Klaudia, która właśnie jest w trakcie poszukiwania pracy zdalnej. Otrzymała wiadomość od oszustów na WhatsAppie, jednak zanim założyła tam konto, odezwała się do CyberRescue.

Po tym jak dowiedziałam się, że jest to oszustwo, widziałam jeszcze kilka takich postów na Facebooku - tłumaczy kobieta.

Nie wierz we wszystko co zobaczysz w Internecie!

Szukanie zarobków w miejscach, gdzie nie można zweryfikować pracodawcy np. po numerach identyfikacyjnych, opiniach, prowadzonych stronach internetowych, a komunikacja odbywa się wśród grup lub indywidualnych konwersacjach na WhatsAppie, może sugerować, że jest to oszustwo. Na uwagę zasługuje także fakt, że pracodawca nie wymaga CV i nie przeprowadza żadnej wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli szukamy pracy, róbmy to za pośrednictwem zweryfikowanych stron, np. pracuj.pl

Zalecamy omijać tego typu oferty szerokim łukiem, ponieważ ryzykujemy w ten sposób infekcją telefonu złośliwym oprogramowaniem czy wyciekiem naszego numeru telefonu do bazy oszustów! Często możemy spotkać się także z prośbami o przesłanie drogą mailową szczegółowych informacji o nas samych, w tym skanów dowodów. W niektórych przypadkach zdarza się, że jesteśmy proszeni o dokonanie opłaty manipulacyjnej na rzecz przeprowadzenia rekrutacji, co w rzetelnych firmach się nie zdarza - mówi Arek Tosek z CyberRescue.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFałszywi pracownicy banku! Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się