Portal bezpiecznego e-biznesu

Kto może otrzymać pożyczkę online bez weryfikacji?

 Kto może otrzymać pożyczkę online bez weryfikacji?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Pożyczka online bez weryfikacji – z takim hasłem możemy spotkać się, przeglądając oferty pożyczkodawców. Czy otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej jest faktycznie możliwe, bez uprzedniego sprawdzenia komu przyznaje się środki? Nie. Takiej pożyczki nie udzieli nam żadna legalnie działająca firma pożyczkowa. Pod postacią pożyczki online bez weryfikacji możemy natomiast spotkać zobowiązanie, które nie wymaga od nas przelewu weryfikacyjnego lub konieczności przedłożenia zaświadczenia od pracodawcy. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak inaczej możesz potwierdzić swoją tożsamość.
Kto może otrzymać pożyczkę online bez weryfikacji?

Czym jest weryfikacja tożsamości?

Weryfikacja tożsamości konsumenta jest procesem, który ma celu potwierdzenie zgodności danych wpisanych w formularzu pożyczkowym ze stanem faktycznym. Inaczej mówiąc, firmy pozabankowe dbają o to, by żadna osoba nie była w stanie podszyć się pod naszą tożsamość i w naszym imieniu zaciągnąć zobowiązania. Nie każdemu konsumentowi taka weryfikacja się podoba. Głównie ze względy na to, że należy podać sporo informacji osobistych, w tym:

 • Imię i nazwisko,
 • Adres,
 • Numer PESEL,
 • Datę i miejsce urodzenia,
 • Serię i numer dowodu osobistego,
 • Adres e-mail i aktualny numer telefonu komórkowego,
 • Indywidualny numer rachunku bankowego,
 • Wysokość dochodów i kosztów stałych,
 • Wysokość pozostałych zobowiązań,
 • Liczba osób będących na utrzymaniu konsumenta,
 • Forma i rodzaj umowy, na podstawie której konsument jest zatrudniony.

Jak można zauważyć to dość newralgiczne dane. Są one niezbędne nie tylko do potwierdzenia tożsamości konsumenta, ale także są istotne w procesie badania zdolności kredytowej. Bez odpowiedniej zdolności kredytowej otrzymanie pożyczki jest niemożliwe. Jeśli nie chcemy ich podawać, możemy oczekiwać, że pożyczkodawca nie udzieli nam finansowania.

Dlaczego weryfikacja tożsamości jest taka ważna?

Niemal każdy z nas słyszał o sytuacji, w której ktoś otrzymał wiadomość o konieczności spłaty zobowiązania, którego się nie podjął. Choć takich przykrych incydentów jest coraz mniej, to ciągle możemy się z nimi spotkać. Firmy z sektora pozabankowego przeznaczają ogromne nakłady finansowe na walkę z hakerami i oszustami, tak by klienci mogli czuć się bezpiecznie. Nikt nie chciałby znaleźć się w położeniu, w którym musi spłacać pożyczkę, z której nigdy nie skorzystał. To dlatego skrupulatna weryfikacja tożsamości jest taka ważna.

Jakie są metody weryfikacji konsumenta?

Wraz z rozwojem technologii zwiększają się możliwości pożyczkodawców. Dzięki temu proces weryfikacji i badania zdolności kredytowej jest coraz szybszy i dokładniejszy. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą metodą weryfikacji była rozmowa telefoniczna z pracownikiem firmy pożyczkowej. Jak to wygląda dziś? Oto starsze i nowsze metody potwierdzania tożsamości konsumenta, z którymi możemy się spotkać, korzystając z pożyczki przez Internet:

 • Weryfikacja telefoniczna – niegdyś najbardziej rozpowszechniona metoda sprawdzenia konsumenta. Abyśmy mogli z niej skorzystać, we wniosku o dodatkową gotówkę koniecznie musimy podać aktualny numer telefonu. Pracownik firmy pożyczkowej dzwoni do nas o wyznaczonej porze i przeprowadza z nami rozmowę, w której musimy potwierdzić dane z formularza wypełnionego online. Jeśli weryfikacja potwierdzi naszą tożsamość, przechodzimy do kolejnego etapu, czyli do badania zdolności kredytowej.
 • Przelew weryfikujący – to nadal jedna z najczęściej stosowanych metod identyfikacji konsumenta. Polega na przelaniu niewielkiej kwoty ze swojego rachunku bankowego, na rachunek firmy pożyczkowej. Oczywiście o numerze konta, na który mamy przelać środki i treści, którą musimy wpisać w tytule przelewu, zostaniemy poinformowani, gdy ukończymy wypisywać wniosek o środki. Przelew weryfikujący nie wymaga od nasz dużych nakładów finansowych, lecz dla osoby, która nie ma na koncie nawet 1 grosza może być problematyczny. W tym przypadku, zanim złożymy wniosek o pożyczkę, warto sprawdzić, jak wybrany przez nas pożyczkodawca weryfikuje tożsamość. Jeśli należy zrobić przelew, możemy wybrać inną firmę, posługująca się inną metodą weryfikacji, albo poprosić kogoś bliskiego o przelew złotówki na nasze konto. Jeżeli jednak ta metoda weryfikacji nam nie odpowiada, możemy poszukać firmy, która oferuje kolejną omawianą metodę sprawdzania tożsamości.
 • Aplikacja weryfikująca – to jedno z nowszych, choć nie najnowsze rozwiązanie, które potwierdza naszą tożsamość. Składając wniosek, otrzymujemy od pożyczkodawcy link do bramki, w której wybieramy swój bank. Przy użyciu identyfikatora i hasła logujemy się do swojego banku i na tym nasze zadanie się kończy. Aplikacja natomiast skanuje nasz rachunek w celu potwierdzenia danych. Niektóre firmy dodatkowo dzięki aplikacji sprawdzają również zdolność kredytową wnioskodawcy. Jeśli zatem chcemy skorzystać z pożyczki, ale nie chcemy, aby pożyczkodawca sprawdzał historię transakcji na naszym rachunku, musimy wybrać inną metodę lub inną firmę pożyczkową. Jeżeli nasze dane i zdolność kredytowa potwierdzą się, otrzymamy od pożyczkodawcy informację o przyznaniu pożyczki.
 • Weryfikacja biometryczna – najnowszą metodą sprawdzania danych jest tzw. biometria. Na podstawie wysłanego zdjęcia dowodu osobistego i wideo w czasie rzeczywistym program do potwierdzania danych skanuje naszą twarz i porównuje ją z przesłanym zdjęciem. Metod weryfikacji biometrycznej jest kilka i zależne są od wyboru pożyczkodawcy. Niekiedy jest to rozmowa wideo z konsultantem, który dodatkowo posługuje się specjalną nakładką sprawdzającą. Innym razem jest to jedynie konieczność wykonania zdjęcia przednią kamerą. Wiele zależy od tego, na jaki rodzaj weryfikacji zdecydowała się wybrana przez nas firma pożyczkowa.

Kto może otrzymać pożyczkę online bez weryfikacji? Podsumowanie

Wiemy już, czym jest weryfikacja tożsamości i jakie są jej rodzaje. Czy zatem możliwa jest pożyczka online bez weryfikacji ? Nie, każdy konsument, aby otrzymać pieniądze od pożyczkodawcy, musi udowodnić, że jest osobą, za którą się podaje. To bardzo istotne zarówno dla firm finansowych, jak również dla nas – konsumentów. Dzięki tak skrupulatnie przeprowadzanemu procesowi sprawdzania tożsamości klientów możemy czuć się bezpiecznie. Sytuacji, w której ktoś zaciągnął pożyczkę w naszym imieniu, jest na szczęście coraz mniej. Jednak pożyczkodawcy codziennie spotykają się z sytuacjami, że ktoś próbuje podszyć się pod inną osobę. Nie da się ukryć, że w takiej sytuacji poszkodowanymi są zarówno oszukany pożyczkodawca, jak i konsument, który nie zdawał sobie sprawy z tego, że ktoś użył jego tożsamości do wyłudzenia pieniędzy.

Podobnie sprawa wygląda z badaniem zdolności kredytowej. To celowy zabieg, który ma za zadanie chronić zarówno konsumenta przed nadmiernym zadłużeniem, jak również pożyczkodawcę przed brakiem spłaty zobowiązań przez swoich klientów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułDyrektywa Omnibus a opinie klientów - o tym musisz pamiętać Następny artykuł ›Formularz zwrotu – gdzie musisz go zamieścić?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się