Portal bezpiecznego e-biznesu

Kreatywność hakerów nie zna granic. Tym razem straszą Hitmanem

 Kreatywność hakerów nie zna granic. Tym razem straszą Hitmanem

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

W ostatnich miesiącach mogliśmy wielokrotnie usłyszeć o próbach wyłudzenia pieniędzy przez cyberprzestępców. Żądają oni pieniędzy strasząc zamachem bombowym lub opublikowaniem w Internecie nagrań użytkowników, ukazujących ich nawyki podczas oglądania filmów pornograficznych.

Kreatywność hakerów nie zna granic. Tym razem straszą Hitmanem

Tym razem pomysłowość hakerów poszła jeszcze dalej. Od początku tego tygodnia wiele osób otrzymało wiadomość mailową, wzywającą ich do wpłacenia okupu w wysokości 4000$ na wskazany adres Bitcoin w czasie 38 godzin. Jeżeli tego nie zrobią, wtedy ma ich odwiedzić płatny zabójca.

Co dokładnie znalazło się w treści dostarczonej wiadomości?

Rzekomym nadawcą wiadomości przesłanej przez cyberprzestępców jest firma świadcząca różnego typu usługi przestępcze. W e-mailu można przeczytać, że ktoś wynajął Hitmana, aby dokonał morderstwa, którego ofiarą ma być odbiorca komunikatu. Egzekucja będzie szybka i bezbolesna. Płatny morderca informuje w wiadomości, że pieniądze od swojego klienta otrzyma dopiero po sfinalizowaniu swojego zadania. W związku z tym postanowił skontaktować się z potencjalną ofiarą, aby miała ona możliwość wpłacenia okupu w kwocie 4000$. W takim przypadku umowa ma zostać zerwana, a odbiorca e-maila uzyska szczegółowe informacje na temat zleceniodawcy. Haker zostanie również wtedy zamordowany przez Hitmana.


Kto się na to nabierze?

Hakerzy przygotowując treść e-mali inspirowali się słynną grą komputerową Hitman, w której gracz wciela się w postać agenta 47. Trudno przypuszczać, aby wiele osób dało się nabrać na taką metodę. Jednak otrzymana wiadomość u najmniej świadomych – zwłaszcza najstarszych - użytkowników Internetu może wywołać przerażenie. A przecież nie ma skuteczniejszego sposobu na wyłudzenie pieniędzy niż odwołanie się do uczucia strachu – tym bardziej, że chodzi o pozbawienie życia. Cyberprzestępcy w tym przypadku nieco jednak utrudnili sobie zadanie, gdyż przesłana przez nich wiadomość w języku angielskim została napisana strasznie niechlujnie i zawiera liczne błędy gramatyczne. Staje się z tego powodu jeszcze mniej wiarygodna.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie: workwolf.pl Następny artykuł ›Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce – rewolucja w fakturowaniu

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się