Portal bezpiecznego e-biznesu

Kasy online coraz bliżej!

 Kasy online coraz bliżej!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Stopniowo przedsiębiorcy będą musieli zaopatrzyć się w kasę fiskalną ONLINE. W zależności od branży nastąpi to prędzej lub później, aż do 01.01.2023 r. gdzie każdy będzie musiał taką kasę posiadać. Już teraz obowiązek dotyczący branży gastronomicznej, hotelarskiej czy sprzedaży węgla z 1 lipca 2020 r. został przesunięty na 1 stycznia 2021 r., ale także i pozostałych przedsiębiorców te zmiany nie miną.
Kasy online coraz bliżej!

Posiadanie takiej kasy, jak sama jej nazwa wskazuje wiąże się z obowiązkiem zapewnienia połączenia umożliwiającego przesyłania danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, na co wskazuje sam art. 111 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Co jeżeli przedsiębiorca nie posiada stałego łącza ONLINE lub w siedzibie firmy jest problem z dostępem do sieci? Należy tutaj wyróżnić dwie sytuacje, pierwsza to taka która jest przez Nas niezawiniona czyli gdy z przyczyn od nas zupełnie niezależnych problematyczny jest dostęp do internetu, a druga to gdy nie istnieją obiektywne przeszkody do połączenia się z siecią, a mimo to nie udostępniamy jej. Pierwszą sytuację reguluje art. 111 ust. 3ab ustawy o VAT, który wskazuje, że w przypadku gdy z przyczyn niezależnych od podatnika nie jest możliwe zapewnienie połączenia:

  1. czasowo - podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży i zapewnić to połączenie niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn;
  2. trwale - podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży i za zgodą naczelnika urzędu skarbowego zapewnić to połączenie w ustalonych z naczelnikiem urzędu skarbowego odstępach czasowych.

Jeżeli przedsiębiorca nie ma możliwości zapewnić kasie fiskalnej stałego dostępu do Internetu powinien zgłosić ów fakt do właściwego Naczelnika urzędu skarbowego na wzorze stanowiącym załącznik do rozporządzenia dotyczących kas fiskalnych.

Po uzgodnieniu i za zgodą z Naczelnika będzie mógł np. po zakończeniu ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej w danym dniu wieczorową porą zrobić router wifi ze swojego telefonu i tym samym udostępnić sieć kasie fiskalnej, by dane mogły zostać przekazane do Centralnego Repozytorium Kas. Ważne jest, że sposób połączenia powinien być uzgodniony z właściwym Naczelnikiem.

W ustaleniach tych nie mieszczą się sytuacje, gdy to z zaniedbań po stronie przedsiębiorcy nie ma możliwości połączenia się online np. przedsiębiorca nie zapewnił chociaż miał możliwości dostępu do sieci lub nie zdążył wymienić oprogramowania sprzętu kasowego. Takie sytuacje nie będą korzystały z ochrony na gruncie przepisów podatkowych, stąd też już zawczasu przygotować się do zakupu kas online.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWyciek danych z Avonu: kłopotów ciąg dalszy Następny artykuł ›Nieodebranie przesyłki pobraniowej przez sprzedawcę

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się