Portal bezpiecznego e-biznesu

Kara więzienia za logowanie się na cudze konto na Facebooku

 Kara więzienia za logowanie się na cudze konto na Facebooku

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Dwudziestosześciolatek z Olsztyna usłyszał zarzuty za nieuprawnione logowanie się na facebookowy profil swojej byłej dziewczyny. Grożą mu dwa lata odsiadki.

Kara więzienia za logowanie się na cudze konto na Facebooku

Na Komendę Miejską Policji w Olsztynie zgłosiła się 27-letnia kobieta, która poinformowała policjantów, że ktoś obcy loguje się na jej konto na portalu społecznościowym. Mało tego, zauważyła także że intruz ingeruje w zamieszczane na nim treści, a z jej konta zostały wysłane wiadomości, których nie była autorem. Policjanci przyjęli zawiadomienie i przy współpracy z administratorem serwisu szybko ustalili dane personalne sprawcy. Okazał się nim 26-letni były partner pokrzywdzonej, z którym ta nie utrzymywała kontaktu od wielu lat.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił policjantom na przedstawienie mężczyźnie 190 zarzutów związanych z logowaniem się w sposób nieuprawniony na profil pokrzywdzonej. Ten przyznał się do zarzucanych mu czynów tłumacząc, że motywem jego działania był sentyment wobec byłej partnerki. Mógł logować się na jej profil ponieważ znał hasło, które od kilku lat nie było zmieniane. To jednak nie uchroni 26-latka od odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo, za które grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, że nieautoryzowany dostęp do informacji nieprzeznaczonej jest przestępstwem. Nie wolno logować się do czyjegoś profilu bez zezwolenia właściciela, nawet w przypadku, gdy znane jest hasło dostępu. Należy również pamiętać, że wyspecjalizowane w tym celu organy ścigania prowadzą szeroko zakrojone działania mające na celu walkę z tego typu zachowaniami, a na ich skuteczność wpływa między innymi bardzo intensywna współpraca z administratorami tych serwisów. Pamiętajmy również o częstej zmianie haseł na kontach internetowych, co z pewnością utrudni niepowołanej osobie do ingerencji w naszą prywatność.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie zamedi.pl Następny artykuł ›O sygnalizacji zmiany kierunku jazdy na drodze z pierwszeństwem

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się