Portal bezpiecznego e-biznesu

Jak zachować bezpieczeństwo podczas zakupów i płatności online?

 Jak zachować bezpieczeństwo podczas zakupów i płatności online?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Zakupy online są wygodne, szybkie i dają możliwość wglądu do szerokiej bazy produktów w konkurencyjnych cenach. Ilość zalet, jakie posiadają internetowe zakupy i towarzyszące im płatności online, nie powinna przysłonić troski o bezpieczeństwo swoich danych osobowych i finansowych. Jak chronić się podczas dokonywania płatności online i zakupów internetowych? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.
Jak zachować bezpieczeństwo podczas zakupów i płatności online?

Sprawdź bezpieczeństwo witryny

Zanim zdecydujesz się zrobić zakupy w sklepie internetowym, upewnij się, że odpowiednio dba on o ochronę danych swoich klientów. Zerknij na pasek adresu w Twojej przeglądarce i upewnij się, że adres sklepu online rozpoczyna się od https. Kluczowe znaczenie ma tu litera “s”, która wskazuje na to, że witryna jest odpowiednio zaszyfrowana, podobnie, jak wszystkie przesyłane dane.

Jeśli korzystasz z sieci publicznej, nigdy nie loguj się do swoich kont bankowych lub innych witryn płatniczych. To nie wszystko - zanim skorzystasz z publicznego WiFi upewnij się, że wylogowałeś się ze stron lub aplikacji, które zawierają Twoje prywatne dane.

Stosuj bezpieczne metody płatności

Wybieraj takie sposoby płatności internetowych, które są jak najmniej powiązane z Twoim kontem bankowym. Zrezygnuj z podawania danych kart debetowych, na rzecz portfeli elektronicznych lub płatności BLIK. Jeśli ktoś niepowołany przechwyci dane Twojej karty debetowej i obciąży ją transakcjami, banki mogą zwlekać lub wręcz uniemożliwić Ci zwrot Twoich pieniędzy.

W przypadku kart kredytowych cały proces odzyskiwania skradzionych środków jest nieco szybszy, jednak nadal wymaga poświęcenia mu dużej ilości czasu i cierpliwości. Korzystając z e-portfeli możesz trzymać na nich tylko tyle pieniędzy, ile naprawdę potrzebujesz, zmniejszając tym samym ryzyko kradzieży Twoich środków.

Chroń swoją aktywność online

Wielu klientów korzystających z ulubionych sklepów online często posiada w nich zarejestrowane konta, a te z kolei są czasem połączone z najczęściej używanymi metodami płatności. Dostęp do takiej ilości danych to dla hakerów prawdziwy skarb. Cyberprzestępcy mają wyjątkowo łatwe zadanie, jeśli ktoś loguje się przy pomocy swoich danych korzystając z publicznego WiFi. Doświadczeni hakerzy korzystający ze słabych zabezpieczeń ogólnodostępnej sieci mogą śledzić wszystkie aktywności jej użytkowników.

Jest jednak doskonały sposób na to, aby korzystać z Internetu w sposób anonimowy i pozostać niewidzialnym dla osób trzecich. Wystarczy zainstalować na swoim komputerze lub smartfonie oprogramowanie VPN. Może ono nie tylko zmienić IP urządzenia, ale przenieść całą aktywność użytkownika do specjalnego, zamkniętego „tunelu”, przez który bezpiecznie przepływać będą wszystkie przesyłane i odbierane dane.

Wybierając oprogramowanie VPN dla siebie, warto skorzystać z recenzji samych użytkowników. Dostępne o NordVPN opinie świadczą, że jest to jeden z tych dostawców VPN, który jest najbardziej lubiany i ceniony przez klientów.


Pamiętaj o bezpiecznych hasłach

To jedna z najczęściej powtarzanych wskazówek, a jej stosowanie może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Trudne do złamania hasła to gwarancja bezpieczeństwa zachowania prywatności. Korzystanie z tego samego hasła w wielu witrynach zwiększa prawdopodobieństwo włamania na któreś z kont.

Aby stworzyć hasła nie do złamania, warto stosować specjalne generatory haseł i menedżera haseł, który pozwoli zachować je pod kontrolą. Na szczęście coraz więcej witryn wymaga od nowych użytkowników stworzenia różnorodnych haseł ze znakami specjalnymi, podnosząc tym samym poprzeczkę hakerom.

Nie podawaj zbyt wielu informacji o sobie

Podczas zakupów online i dokonywaniu płatności, podawaj wyłącznie tyle danych, ile jest wymagane do przeprowadzenia transakcji. Zwróć uwagę na podejrzane wyłudzenia danych, takie jak konieczność wprowadzenia numeru PESEL, dowodu osobistego itp. Takie dane w połączeniu z danymi karty bankowej są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, mogą przynieść wiele szkód, które będą odczuwane nawet po latach.

Jeśli korzystasz z aplikacji zakupowych, zwracaj uwagę na wszelkie uprawnienia, o które prosi dana aplikacja. Nie zezwalaj jej na dostęp do większej ilości danych niż to absolutnie konieczne. Możesz także sprawdzić komentarze na temat danej aplikacji jeszcze przed jej pobraniem

Regularnie sprawdzaj wyciągi z konta

Trzymaj swoje finanse pod kontrolą i nie pozwól, aby umknęła Ci jakakolwiek podejrzana transakcja. Jeśli zauważysz, że coś jest nie tak, od razu skontaktuj się ze swoim usługodawcą finansowym, aby rozwiązać problem. Przestępcy mogą regularnie pobierać z Twojego konta niewielkie kwoty, dzięki czemu przez dłuższy czas będziesz nieświadomy tego, że ktoś niepowołany uzyskał dostęp do Twoich pieniędzy.

Na koniec

Zabezpiecz się przed cyberprzestępcami, stosując proste wskazówki, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo w sieci. Sprawdzaj zabezpieczenia, stosuj trudne hasła, korzystaj z bezpiecznych metod płatności i oprogramowania VPN, kontroluj i miej oczy szeroko otwarte. Upewnij się, że Twoje zakupy online będą pozbawione nieprzyjemnych niespodzianek.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułSMS od “poczty głosowej” z linkiem? Następny artykuł ›Dlaczego w ecommerce warto korzystać z platform marketplace?

Newsletter

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2022. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się