Portal bezpiecznego e-biznesu

Jak nie pobrać złośliwego oprogramowania na swoje urządzenie?

 Jak nie pobrać złośliwego oprogramowania na swoje urządzenie?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Obawa przed przypadkowym pobraniem złośliwego oprogramowania towarzyszy nam na co dzień. Choć jesteśmy ostrożni w sieci, to nie zawsze jesteśmy w stanie sami zweryfikować, czy dana witryna jest bezpieczna. Sieć VPN może być pomocna, ale nie wykryje złośliwego oprogramowania za nas – no, chyba że używamy NordVPN z funkcją Threat Protection.

Jak nie pobrać złośliwego oprogramowania na swoje urządzenie?

Co to jest Threat Protection?

Jakiś czas temu NordVPN dodał do swoich aplikacji dodatkową, darmową funkcję Threat Protection, czyli ochronę przed internetowymi zagrożeniami. Jak ta funkcja działa?

Threat Protection to narzędzie bezpieczeństwa antymalware, którego celem jest ochrona przed codziennymi zagrożeniami w sieci, np. przed złośliwym oprogramowaniem czy modułami śledzącymi. Sam interfejs aplikacji NordVPN jest bardzo prosty, zatem funkcję Threat Protection można włączyć jednym kliknięciem bez konieczności włączania sieci VPN, i pozwolić jej działać w tle.

Jakie dokładnie korzyści przynosi Threat Protection?

Wykrywanie zainfekowanych plików

Po włączeniu funkcji Threat Protection aplikacja będzie automatycznie skanowała każdy wykonywalny plik, który pobierzemy z sieci. Celem skanowania jest wykrycie podejrzanych rozszerzeń plików, które mogą zawierać w sobie złośliwe oprogramowanie. Threat Protection wyodrębnia sygnaturę pliku (podpis cyfrowy) i porównuje go z bazą danych znanych i popularnych złośliwych zagrożeń. Jeśli plik znajduje się w bazie, zostanie natychmiast usunięty.

Plik jest skanowany podczas pobierania, dlatego niebezpieczeństwo zostaje wyeliminowane, zanim plik zdąży wyrządzić jakiekolwiek szkody na urządzeniu.

Zainfekowanie komputera, laptopa lub smartfona złośliwym oprogramowaniem może spowodować nieodwracalne szkody. Niektóre rodzaje złośliwego oprogramowania mogą zostać wykorzystane do pozyskania Twoich wrażliwym danych, a nawet ich modyfikacji. To może skutkować kradzieżą tożsamości. Dlatego ważne jest, aby korzystać z narzędzi antywirusowych i chronić urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem.

Blokowanie niebezpiecznych stron

Threat Protection blokuje także podejrzane witryny internetowe, które zajmują się rozprzestrzenianiem złośliwego oprogramowania. Złośliwa strona może być np. zaufaną i znaną witryną, która została zhakowana lub po prostu wygląda na stronę godną zaufania.

Poza rozprzestrzenianiem złośliwego oprogramowania w plikach do pobrania złośliwa strona internetowa może je instalować automatycznie. Wykorzystując JavaScript, może przejąć zasoby urządzenia, które mogą okazać się przydatne do kopania kryptowalut.

Threat Protection, zamiast wyświetlić taką podejrzaną stronę, pokazuje komunikat ostrzegawczy.

Decyzja, czy chcesz daną stronę rzeczywiście odwiedzić, należy do Ciebie.

Przycinanie adresów URL

Przycinanie adresów URL to praktyka polegająca na usuwaniu parametrów śledzących dołączanych do linków URL przez wiele stron internetowych. Te dodatkowe fragmenty kodu dyktują, na jaką stronę się kierujesz i jakie informacje o sobie udostępnisz, gdy już ją otworzysz. Funkcja przycinarki adresów URL od NordVPN usuwa parametry śledzące dodane do linków, chroniąc Twoją prywatność podczas przeglądania Internetu.

Blokowanie reklam

Wyskakujące okienka i migające bannery mogą negatywnie wpływać na jakość przeglądanych treści. Zamiast skupić się na tym, czego szukamy, często jesteśmy rozpraszani przez kuszące reklamy. To może zakłócić wykonywaną przez nas pracę, a nawet obniżyć nasz nastrój w trakcie rozrywki.

Jedno niewłaściwe kliknięcie migającego banneru może prowadzić do kradzieży Twoich danych logowania, strat finansowych lub pobrania złośliwego oprogramowania. Blokowanie reklam to skuteczny sposób na to, aby nigdy takiego banneru nie kliknąć.

Mniej reklam oznacza także szybsze ładowanie strony i wykorzystanie mniejszej liczby danych – to spora zaleta, zwłaszcza jeśli korzystamy z limitów danych np. w sieci komórkowej.

Śledzenie w sieci to zmora dzisiejszych czasów. Spersonalizowane reklamy i treści mogą wydawać się pomocne, jednak nie każdy chce, aby jego przeglądarkę zalała fala reklam raz wygooglowanego produktu. Threat Protection blokuje tzw. skrypty śledzące, które podążają za nami, kiedy przeglądamy strony internetowe. Dzięki temu pozbędziemy się poczucia „bycia śledzonym”, a wyświetlane treści nie będą aż tak spersonalizowane.

Threat Protection – czy warto?

Zagrożenia w sieci nie dotyczą tylko użytkowników z branży IT. Każdy z nas jest narażony na zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Warto zatem pomyśleć o zabezpieczeniach zawczasu, ponieważ naprawa szkód jest bardziej wymagająca niż zapobieganie im.

Threat Protection jest wart swojej ceny, tym bardziej że jest darmowy! Dodatkowa warstwa ochronna zapewni Ci spokojne scrollowanie i mniej obaw związanych z kliknięciem złośliwego linku zawierającego malware. Zapomnij o śledzeniu w sieci, o denerwujących reklamach i wypróbuj funkcję Threat Protection w aplikacji NordVPN.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułNordVPN – co to jest i czy warto z niego korzystać? Następny artykuł ›Dlaczego warto zainwestować w usługi agencji SEO?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się