Portal bezpiecznego e-biznesu

Jak Instagram troluje polskie firmy?!

 Jak Instagram troluje polskie firmy?!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Instagram, decyzją Europejskiego Urzędu ds. Własności Intelektulanej z 2017 r. uzyskał prawo ochronne do słowo „gram”. To spowodowało, że wiele polskich firm, które posiadało w swoich nazwach lub domenach słowo „gram” otrzymało pozwy, których podstawą było naruszenie przysługującego spółce prawa. To rodzi zasadnicze pytanie o swobodę konkurencji oraz ograniczenia w prowadzeniu działalności.
Jak Instagram troluje polskie firmy?!

Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, jak Facebook rejestruje słowo „książka” (ang. Book) – link do artykułu jest dostępny TUTAJ. Rejestracja znaku towarowego przez Facebooka, spowodowała, że m.in serwis Openbook musiał zmienić nazwę na Okuna.

Jednak, o ile słowo „book” rzadko występuje w nazwie polskich domen czy nazw firm, to w przypadku słowa „gram” jest zupełnie inaczej. Tym sposobem Instagram, należący przecież do Facebooka, od ponad 2 lat, pozywa polskie firmy, a podstawa żądania opiera na naruszeniu znaku towarowego firmy w postaci słowa „gram”.


Efektem jest m.in. zmiana nazw niektórych sklepów internetowych, które posiadały w swojej nazwie (domenie) słowo „gram”. Mając na uwadze powyższe, warto się zastanowić czy korporacje zagraniczne mające środki oraz możliwości mogą, tak naprawdę uniemożliwić swobodne prowadzenie działalności.

Należy podkreślić, iż słowo „gram”, w pierwszej kolejności nie kojarzy się z serwisem internetowym, a jednostką wagi oraz zachowaniem związanym z aktywnością. Słowo to jest również ostatnią sylabą w słowach np. telegram, wygram, dogram. Oczywiście słowo „gram” może występować w połączeniu z innym słowem tworząc całkowicie abstrakcyjny wyraz: samogram, webgram czy naszgram. Tym samym warto, się zastanowić, czy tego typu serwisy byłyby z góry skazane z zmianę nazwy lub zakończenie działalności z uwagi na fakt istnienie rejestrację słowa "gram" jako znaku towarowego.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZdaniem Niemców Firefox jest najbezpieczniejszy Następny artykuł ›Jak oszuści chcą nas wrobić w …fałszywe sklepy

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się