Portal bezpiecznego e-biznesu

iPhone 12 za wypełnienie ankiety od Zary?

 iPhone 12 za wypełnienie ankiety od Zary?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Fałszywe konkursy pojawiają się w internecie każdego dnia. Najczęściej wystarczy wypełnić ankietę, by wygrać nagrodę. Tym razem oszuści zachęcają do zdobycia nowego telefonu marki Apple. Co nam grozi, gdy weźmiemy udział w rozdaniu?

iPhone 12 za wypełnienie ankiety od Zary?

Wiadomość z linkiem do nieprawdziwego konkursu przesyłana jest za pomocą popularnego komunikatora Messenger. Po wypełnieniu ankiety, wybieramy prezent, który losuje nam nagrodę. Aby ją otrzymać, należy przesłać wiadomość z linkiem od 5 do 20 znajomych, w ten sposób rozpowszechniając konkurs. Jeżeli podamy swoje dane w celu otrzymania nagrody, oszuści mogą wykorzystać je na przykład do celów telemarketingowych.

A myślałam, że wygrałam!

Wiadomość z linkiem do fałszywego konkursu otrzymała także Beata od swojej znajomej. Kobieta od razu postanowiła wziąć udział w konkursie, w którym rzekomo wygrała kartę podarunkową do Zary.

Oczywiście podałam swoje dane i dopiero po dwóch tygodniach, gdy nie otrzymałam nagrody, zaczęłam podejrzewać, że coś jest nie tak - tłumaczy kobieta.

Jest to popularne oszustwo, dzięki któremu w łatwy sposób przestępcy mogą zyskać nasze dane. - Zawsze należy sprawdzać takie konkursy na oryginalnych stronach firm, które niby je organizują - tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Podałam dane i co dalej?

Jeśli wśród podanych danych znajdowały się dane karty, konieczne jest wyzerowanie limitów i zastrzeżenie karty. Gdy udostępniliśmy swój adres mailowy czy numer telefonu, niestety nie da się tego cofnąć. Możemy spodziewać się nadmiernego SPAMu oraz kolejnych prób oszustwa wysyłanych drogą mailową oraz w wiadomościach SMS - tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue

Należy pamiętać, że tego typu fałszywe konkursy oprócz wyłudzenia danych mogą nakłaniać do pobrania złośliwego pliku! Jeśli doszło do pobrania i otwarcia pliku, należy niezwłocznie przeskanować telefon programem antywirusowym.

Komentarze

‹ Poprzedni artykuł225 mln euro kary dla WhatsApp za naruszenie RODO Następny artykuł ›Cyberprzestępcy również czekają na Black Friday oraz Cyber Monday

Newsletter

Polecamy Adwokat Art. 178A KK

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się