Portal bezpiecznego e-biznesu

Instytucje państwowe zamierzają wykorzystywać sztuczną inteligencję

 Instytucje państwowe zamierzają wykorzystywać sztuczną inteligencję

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Częstym zarzutem w przypadku państwowych spółek czy innych podmiotów jest brak otwarcia na nowinki technologiczne. Bądź co bądź, w wielu przypadkach jest to prawda. Prawdopodobnie każdy z nas miał kiedyś okazję tego doświadczyć. Ten mało przychylny stereotyp stara się obalić nie nikt inny, jak Prezes NBP – Adam Glapiński, który zapowiada szerokie zastosowanie przy funkcjonowaniu Narodowego Banku Polskiego…sztucznej inteligencji.

Instytucje państwowe zamierzają wykorzystywać sztuczną inteligencję

W materiale opublikowanym na oficjalnym kanale NBP, prezes tej instytucji - Adam Glapiński, wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Oprócz serii osobistych przemyśleń dotyczących najnowszych nowinek technologicznych i ich wpływu na otaczającą nas rzeczywistość, Prezes NBP uchylił rąbka tajemnicy o wykorzystywaniu AI w zarządzanej przez niego instytucji. Jak się okazuje, już od dłuższego czasu Bank ma na radarze wykorzystywanie sztucznej inteligencji na wielu polach swej działalności. Dotyczy to m.in. tworzenia materiałów edukacyjno-informacyjnych, ale to tylko jedno z kilku zastosowań tej technologii, które wykorzystuje Narodowy Bank Polski.

Z elementów sztucznej inteligencji korzystamy w zakresie narzędzi cyberbezpieczeństwa, czy też bezpieczeństwa teleinformatycznego i aktualizujemy te rozwiązania na bieżąco. Co więcej, w części zadań informatycznych korzystamy z niektórych narzędzi wspomagających np. pracę programistów. Sztuczna inteligencja daje dużo szybsze i większe możliwości w zakresie korelacji danych, które są ogólnie dostępne i teoretycznie zanonimizowane. W dużych zbiorach informacji przetwarzanych przez bank sztuczna inteligencja jest w stanie szybciej ustalić poprawne odpowiedzi na analityczne pytania” – opowiada Prezes NBP, Adam Glapiński.

Można się zastanawiać czy oprogramowanie AI, którym dysponuje instytucja, byłoby w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie „Jak obniżyć inflację do sumy jednocyfrowej?”. Pewnie gdyby tak było, to Pan Prezes już dawno zdecydowałby się je zadać. W każdym razie pozostaje mieć nadzieję, że wykorzystanie nowych technologii przyczyni się do sprawniejszego działania Narodowego Banku Polskiego, które jest przecież w interesie każdego z nas.

Źródło zdjęcia: Image by rawpixel.com on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułKoniec płatności gotówkowych wydaje być się coraz bliżej Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się