Portal bezpiecznego e-biznesu

ING ostrzega przed oszustami podającymi się policję!

 ING ostrzega przed oszustami podającymi się policję!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
ING Bank Śląski ostrzega klientów przed. tzw. vishingiem, czyli sposobem wyłudzania danych podczas rozmowy telefonicznej. Oszuści podszywają się pod przedstawicieli organów ścigania i próbują wyłudzić dane do systemu bankowego.
ING ostrzega przed oszustami podającymi się policję!

Zazwyczaj za pośrednictwem serwisu legalniewsieci.pl ostrzegamy przed phishingiem, czyli sposobem wyłudzenia danych polegający np. na przesłaniu wiadomości mailowej, która łudząca przypomina wiadomość z banku w celu zmylenia ofiary i zmuszenia jej wejścia lub do zalogowania się na podrobionej stronie, której zadaniem jest pozyskanie jej danych.

Tym razem przedmiotem ostrzeżenia jest vishing, czyli sposób polegający na wyłudzeniu informacji za pośrednictwem telefonu (tzw. vishing, od voice). Bank w komunikacie ostrzega przed osobami, która dzwoniąc do klienta banku informuje, że jest policjantem lub pracownikiem organu ścigania prowadzącym śledztwo. Oszust prosi potencjalną ofiarę o wskazanie, w jakim banku posiada rachunek oraz salda przechowywanego na koncie. W następnym kroku powiadamia klienta, że instytucja padła ofiarą hakerów. „Policjant” żąda podania loginu i hasła do serwisu bankowości internetowej, a potem przekazania hasła SMS wysłanego do właściciela rachunku.

Przestępcy otrzymawszy wszystkie dane są w stanie zmienić numer telefonu używanego do potwierdzania transakcji. Posiadając jednocześnie login i hasło, w praktyce przejmują kontrolę nad dostępem do konta. W kolejnych krokach są w stanie zlecić przelewy i wyprowadzić środki ofiary.

ING Bank Śląski ostrzega, aby nigdy nie podawać danych do logowania osobom trzecim, jak również odpowiednio chronić otrzymywane jednorazowe hasła SMS.

Vishing zwykle opiera się na zastosowaniu różnych metod socjotechnicznych do skłonienia rozmówcy do zrealizowania planu przestępcy. Warto dodać, że pomimo banalności i prostocie tej metody oszustwa jest ona bardzo skuteczna. Jak wynika z jednej kampanii odnotowanej w 2015 r. na terenie hrabstwa Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, na 1200 osób aż 11 zgodziło się wydać przestępcom podającym za policjantów swoje karty płatnicze i PIN.

Źródło wiedzy: Bankier.pl

Komentarze

‹ Poprzedni artykułNowy wirus atakuje na starsze systemy Android Następny artykuł ›Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce – rewolucja w fakturowaniu

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się