Portal bezpiecznego e-biznesu

Informatyczny System Osłony Kraju (ISOK) ostrzeże o powodzi

 Informatyczny System Osłony Kraju (ISOK) ostrzeże o powodzi

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Po rejestracji w module ostrzeżeń i powiadomień ISOK każdy dowie się o potencjalnym zagrożeniu powodziowym. O inauguracji nowego systemu poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Wód Polskich i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia będą przychodzić m.in. za pośrednictwem SMS-ów.

Informatyczny System Osłony Kraju (ISOK) ostrzeże o powodzi

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Wód Polskich Przemysław Daca i dyrektor naczelny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) Przemysław Ligenza poinformowali o inauguracji Informatycznego Systemu Osłony Kraju. ISOK to narzędzie, którego zadaniem jest ochrona przed groźnymi zjawiskami w szczególności meteorologicznymi i hydrologicznymi.

Jak podkreśla Przemysław Daca:


Wkraczamy w XXI wiek jeśli chodzi o zarządzanie ryzykiem powodziowym oraz całą gospodarką wodną w Polsce.

Na konferencji obaj panowie wyjaśnili, że za pomocą ISOK-a obywatele będą informowani m.in. za pośrednictwem SMS-a o ewentualnym ryzyku powodziowym. Chcąc otrzymywać ostrzeżenia, m.in. o zagrożeniu powodziowym, należy zarejestrować się w "module ostrzeżeń i powiadomień". Trzeba podać numer telefonu i rodzaj zagrożeń, o których chcemy być informowani.

Prezes Wód Polskich dodał także, że dzięki ISOK-owi przedsiębiorcy będą mogli wystąpić o pozwolenia wodnoprawne. Na portalu podano, jakie załączniki należy dołączyć do odpowiedniego wniosku. Zwrócił uwagę, że na hydroportalu będzie można sprawdzić, czy nasz dom, nieruchomość, przyszła inwestycja znajduje się na terenach zalewowych, jakie może być zagrożenie powodziowe.

Okazuje się, że niewiele brakowało i projekt ISOK-a by upadł, co wiązałoby się z koniecznością zwrotu dotacji unijnych. Wartość całego projektu to niemal 300 mln zł. Prace nad stworzeniem ISOK-a rozpoczęły się w 2010 roku. Od tego czasu opracowano m.in. bazę danych obiektów topograficznych, mapy zagrożenia powodziowego czy mapy ryzyka powodziowego. Problemem był jednak brak dedykowanego portalu.

źródło: bankier.pl

Komentarze

‹ Poprzedni artykułE-PIT zagrożony? Jak plotka może stać się prawdą Następny artykuł ›Sprzedaż alkoholu w sieci – gigant wchodzi do gry!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się