Portal bezpiecznego e-biznesu

Informacja o pełnej skrzynce? Uważaj to próba oszustwa!

 Informacja o pełnej skrzynce? Uważaj to próba oszustwa!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Cyberprzestępcy podszywali się pod pracowników firmy Orange, wysyłając do użytkowników usługi Neostrada komunikaty o przepełnieniu skrzynki pocztowej. Chcieli w ten sposób przejąć poufne dane osobowe.

Informacja o pełnej skrzynce? Uważaj to próba oszustwa!

Mail przesłany przez oszustów rozpoczynał się od powiadomienia, którego treść przedstawiała się następująco - „Rozmiar skrzynki pocztowej osiągnął rozmiary dysku”. Rzekomym nadawcą wiadomości był jeden z pracowników supportu Neostrady. Ostrzegał on użytkownika, że ze względu na przekroczenie limitu na swojej skrzynce pocztowej, nie będzie w stanie odebrać nowych wiadomości, które zostały do niego przesłane. Aby było to możliwe – jak informował – wymagane jest dokonanie aktualizacji swojego konta. W tym celu należało kliknąć w odnośnik, który miał prowadzić do strony www.neostrada.pl. W rzeczywistości jednak, po kliknięciu w link odbiorca maila był przekierowywany na stronę służącą do wyłudzenia danych w celu przejęcia dostępu do skrzynki. Jak zauważył jeden z przedstawicieli firmy Orange, wystarczyło najechać kursorem na przesłany adres, aby dostrzec, że prowadzi on do podejrzanej lokalizacji. Po przejściu na fałszywą witrynę, użytkownik był proszony o wskazanie takich danych jak swoje dane osobowe, a także login i hasło do skrzynki pocztowej. Oszuści dzięki temu byli w stanie dostać się na konto swojej ofiary, a następnie przejąć zapisane na skrzynce dane identyfikacyjne do innych portali. Mogli również resetować hasła logowania – w tym celu wystarczyło, że kliknęli w link potwierdzający przesłany na zarejestrowany adres mailowy.

Przedstawicieli firmy Orange zaapelowali do użytkowników o ostrożność. Jak zadeklarowali, firma ta nie ma nic wspólnego z wysyłanymi komunikatami – są one próbą wyłudzenia danych przez oszustów. Przestępcy wykorzystują obawy swoich ofiar związane z tym, że nie będą w stanie na czas zareagować na pilną wiadomość z powodu przepełnienia swojej skrzynki. Odbiorcy wiadomości działają w pośpiechu, myśląc że w kolejce znajduje się ważny mail od szefa czy bliskiej osoby. W podobnych sytuacjach warto zawsze upewnić się, kto jest faktycznie nadawcą wiadomości, np. poprzez wykonanie weryfikacyjnego telefonu.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułO różnicy między oświadczeniem gwarancyjnym a dokumentem gwarancyjnym Następny artykuł ›Uwaga na SMS o długu skarbowym - to kolejne oszustwo!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się