Portal bezpiecznego e-biznesu

Facebook pozywa twórców Pegasusa

 Facebook pozywa twórców Pegasusa

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Facebook tym razem nie jest pozwanym lecz sam pozywa izraelską firmę NSO Group, twórcę oprogramowania Pegasus sprzedawanego do agencji rządowych na całym świecie.

Facebook pozywa twórców Pegasusa

Pegasus to zaawansowane narzędzie służące do inwigilacji. Jest sprzedawany agencjom rządowym i instytucjom na całym świecie. Teoretycznie powinien służyć zwalczaniu przestępczości. W rzeczywistości jednak, jeśli państwo otrzyma takie narzędzie totalnej inwigilacji, to zaczyna z niego korzystać w pełni.

Facebook twierdzi, że za pomocą Pegasusa zaatakowano 1400 użytkowników WhatsAppa, którzy przestępcami nie są i nie byli. Chodzi o dziennikarzy, dyplomatów, aktywistów i obrońców praw człowieka oraz opozycjonistów z 20 krajów. Po zainstalowaniu, Pegasus mógł przejąć funkcje telefonu i np. podsłuchiwać rozmowy, nagrywać dźwięk czy sterować kamerą telefonu. Oprogramowanie uzyskiwało też dostęp do takich danych, jak pełna historia dotycząca lokalizacji użytkownika czy archiwa zdjęć i wiadomości.

Firma NSO broni się, że jej oprogramowanie szpiegujące jest sprzedawane tylko instytucjom śledczym i wywiadowczym. Pozew przeciwko NSO został złożony we wtorek do sądu rejonowego w San Francisco. Facebook podnosi, że izraelska firma wykorzystała podatność w celu dokonania ataków hakerskich na użytkowników WhatsAppa. Tym samym złamała warunki korzystania z komunikatora, a co za tym idzie obowiązujące w Stanach Zjednoczonych prawo.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułWyciek danych użytkowników Spotify Następny artykuł ›Jak nie zostać słupem?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się