Portal bezpiecznego e-biznesu

Facebook pobrał od użytkowników 1,5 mln kontaktów bez zgody

 Facebook pobrał od użytkowników 1,5 mln kontaktów bez zgody

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Dziś dla odmiany po ostatnich wpadkach Facebooka piszemy o wpadce… Facebooka. Tym razem doszło do nieuprawnionego skopiowania przez portal danych o kontaktach 1,5 miliona użytkowników.

Facebook pobrał od użytkowników 1,5 mln kontaktów bez zgody

Po tym, jak dowiedzieliśmy się, że Facebook prosił użytkowników o hasła do skrzynek e-mail, mamy kolejną „aferę”. Jej początki sięgają właśnie próśb portalu do użytkowników o podawanie haseł do ich skrzynek e-mail w innych serwisach. Facebook początkowo twierdził, że chodzi o automatyczną weryfikację kont e-mailowych. W związku jednak w wątpliwościami co do takiej praktyki, zrezygnował z dostępu do kont innych providerów.

Na tym jednak sprawa się nie zakończyła. Serwis Business Insider ujawnił, że proszenie o hasła nie było jedynym przewinieniem Facebooka. Jak się okazało, po wpisaniu hasła portal pobierał ze skrzynki e-mail bazę kontaktów użytkownika bez jego zgody. Użytkownicy mogli jedynie zobaczyć krótki komunikat „importowanie kontaktów”. Facebook nie tylko nie pytał o zgodę na dostęp do listy kontaktów, ale nie pozwalał także na przerwanie tego procesu.

Firma Marka Zuckerberga zapewnia, że błąd został już naprawiony, a same dane są obecnie usuwane. Zdaniem Facebooka:

W niektórych przypadkach podczas zakładania konta kontakty e-mail były nieumyślnie importowane do Facebooka. Oceniamy, że zaimportowane zostały kontakty około 1,5 miliona użytkowników. Te kontakty nie zostały nikomu udostępnione i jesteśmy w procesie ich usuwania. Naprawiliśmy ten błąd i powiadamiamy osoby, których kontakty zostały zaimportowane.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZakupy online - sprawdź czy dobrze to robisz Następny artykuł ›Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się