Portal bezpiecznego e-biznesu

Facebook i Google zagrażają prawom człowieka?

 Facebook i Google zagrażają prawom człowieka?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Wg Amnesty International polityka takich firm jak Facebook i Google stanowi zagrożenie dla praw człowieka.

Facebook i Google zagrażają prawom człowieka?

Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka m.in. poprzez publikowanie informacji o możliwych naruszeniach. Tym razem organizacja wzięła pod lupę gigantów technologicznych – Facebooka i Google. Eksperci przyjrzeli się stosowanym przez te firmy modelom biznesowym.

W powstałym raporcie Amnesty International twierdzi, że zarówno Facebook jak i Google stanowią bezprecedensowe systematyczne zagrożenie dla praw człowieka. Zdaniem Kumi Naidoo, Sekretarza Generalnego organizacji:

Z biegiem czasu Google i Facebook niszczą naszą prywatność. Jesteśmy teraz w pułapce. Albo musimy poddać się tej wszechobecnej maszynie do inwigilacji – w której nasze dane można łatwo uzbroić, aby manipulować nami i wywierać na nas wpływ – albo zrezygnować z korzyści płynących ze świata cyfrowego. To nigdy nie może być uzasadnionym wyborem.

Amnesty International wzywa rządy do przeciwdziałania zagrożeniu poprzez przepisy o ochronie danych i skuteczne regulacje Big Tech. Raport zauważa, że Amazon i Microsoft również działają w podobny sposób. Jednak ze względu na mniejsze przykładanie wagi do bezpośrednich relacji międzyludzkich stanowią mniejsze zagrożenie.

Facebook zasadniczo nie zgadza się z zarzutami. Firma twierdzi, że jej model biznesowy opiera się na reklamie. Dodaje także, że przyczynia się do rozwoju praw człowieka, gdyż oferuje ludziom prawo głosu i korzystanie z wolności zgromadzeń.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUber będzie nagrywał rozmowy kierowców i pasażerów Następny artykuł ›TikTok przekształca się w platformę polityczną

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się