Portal bezpiecznego e-biznesu

ETS: Uber jest firmą transportową

 ETS: Uber jest firmą transportową

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Uber jest firmą transportową, a nie technologiczną jak chciała tego firma. To znaczy, że w Unii Europejskiej na Ubera czekają duże wyzwania regulacyjne. Firma będzie musiała rozpocząć działalność jako korporacja taksówkarska.
ETS: Uber jest firmą transportową

Wśród nowych wymogów regulacyjnych znajdzie się konieczność posiadania przez kierowców stosownych licencji. Nie będzie już opcji łączenia zwykłego kierowcy z pasażerem. W Polsce niedawno zniknęła usługa UberPOP, a w jej miejscu pojawiła się UberX, która służyć ma do korzystania z usług właśnie licencjonowanych kierowców.

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest efektem sprawy, którą wytoczyli taksówkarze z Barcelony. Uber jest obecny w Europie już 5 lat i nie ma tu łatwego życia. Z kilku krajów (np. z Danii) firma musiała się wycofać z powodu problemów prawnych.

Sędziowie Trybunału doszli do wniosku, że usługę serwowaną przez Ubera należy wyłączyć z zakresu zastosowania zasady swobodnego świadczenia usług w ogólności, a także z zakresu zastosowania dyrektywy dotyczącej usług na rynku wewnętrznym i dyrektywy o handlu elektronicznym. W samochodach kierowców znajdą się kasy fiskalne, a za przejazdy będzie można płacić gotówką. W wyniku zmian dojdzie do tego, że firma stanie się podobna do zwykłej korporacji taksówkowej.

Wartość firmy wyceniana jest aktualnie na około 66 mld dolarów. Większe wymagania prawne wobec samochodów i kierowców oznaczać będą wyższe koszty działania firmy.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPhishing, czyli zagrożenie internetowe na skalę XXI wieku Następny artykuł ›Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się