Eksperymentalna sieć 5G w 20 miastach Polski

14 listopada 2018, 17:04 , autor: Mirosław Dyka - legalniewsieci.pl

Urząd Komunikacji Elektronicznej wytypował w naszym kraju 20 miast, w których ruszy eksperymentalna sieć telekomunikacyjna piątej generacji. To nowy standard przekazywania danych, posiadający wyższą przepustowość niż stosowane do tej pory rozwiązania 4G.
Eksperymentalna sieć 5G w 20 miastach Polski

Technologia 5G jest na obecnym etapie w fazie testów. W Polsce przeprowadzono pierwsze testy terenowe 5G w Gliwicach. Z kolei w Łodzi, na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej, ma jeszcze w tym roku ruszyć finansowany z budżetu państwa program pilotażowy 5G, który potrwa do 2020 r. i będzie kosztować ponad 8 mln zł.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział, że w roku 2022 komercyjna sieć 5G może funkcjonować w kilku, kilkunastu, a nawet 20 polskich miastach wytypowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o Koszalin, Olsztyn, Białystok, Bydgoszcz, Toruń, Kielce, Opole, Lublin, Zieloną Górę, Gorzów Wlkp., Szczecin, Częstochowę, Poznań, Wrocław, Rzeszów, Łódź, Gdańsk, Kraków, Katowice, Warszawę.

Minister dodaje:

W tej chwili nie wiadomo jeszcze, gdzie sieć 5G zafunkcjonuje komercyjnie najwcześniej. UKE wyodrębnił 20 największych miast w Polsce, w których są wskazane dostępne częstotliwości w zakresie 26 GHz i 3,4-3,8 GHz. Ustalamy porządek udostępniania określonych częstotliwości z wcześniej wymienionych pasm, biorąc pod uwagę możliwość ich szybkiego uporządkowania w poszczególnych miejscowościach i ułożenia w odpowiednie bloki, takie by to było atrakcyjne dla operatorów telekomunikacyjnych. Chciałbym byśmy, jeśli oczywiście będziemy gotowi, zrobić to w kilku, kilkunastu, a nawet we wszystkich 20 miastach na raz.

Zdaniem Marka Zagórskiego przy dokonywaniu oceny popytu na nową usługę trzeba oprzeć się na pierwszych doświadczeniach w Korei i w USA, które zmieniają dotychczasową optykę i - co podkreślił, dostrzegła także Komisja Europejska - wliczyć większy udział popytu generowanego przez rozrywkę, np. gry. Wdrożenie 5G ma także wspierać bardziej niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami i pomóc w popularyzacji rozwiązań tzw. internetu rzeczy.


Czytaj również

Komentarze

Legalniewsieci.pl © 2018

Realizacja strony weboski

e-Gazela Biznesu

Trwa generowanie dokumentu...

REKLAMA

zamknij okno