Portal bezpiecznego e-biznesu

Dzisiaj odłączą Ci prąd!

 Dzisiaj odłączą Ci prąd!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Oszuści nadal podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną. Nie daj się oszukać. W ten sposób przestępcy chcą nas okraść!

Dzisiaj odłączą Ci prąd!

Schemat działania jest taki sam. Otrzymujesz wiadomość z informacją, że zostanie odłączony Ci prąd, chyba, że uregulujesz płatność. Najczęściej w takich SMSach znajduje się data, żeby zmusić nas do szybkiego działania. W wiadomości jest link, który przenosi do fałszywej strony płatności. Tam jesteśmy nakłaniani do podania swoich danych do karty płatniczej. W ten sposób oszuści mogą wykraść wszystkie oszczędności z naszego konta bankowego.

Ile razy można?

Wiadomość o odłączeniu energii elektrycznej otrzymała również Monika po raz czwarty. Za pierwszym razem odezwała się do CyberRescue, natomiast teraz wysłała tylko zrzut wiadomości, by ostrzec innych.

Gdy SMSa otrzymałam pierwszy raz, naprawdę myślałam, że czegoś nie opłaciłam i byłam gotowa uregulować należność - tłumaczy kobieta.

Według specjalistów CyberRescue nadal duża liczba osób musi nabierać się na to oszustwo, dlatego nie jest zmieniana strategia ataku.

Póki nieświadomi odbiorcy będą podawali swoje dane do karty płatniczej, to przestępcy będą wykorzystywali wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej - mówi Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Nie daj się nabrać!

Zapamiętaj, że gdy otrzymujesz wiadomość e-maila z linkiem, nie klikaj w nie odruchowo. Zazwyczaj skłaniają one odbiorcę do szybkiego działania. W ten sposób możesz bardzo łatwo stracić wszystkie oszczędności z konta. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy faktycznie dana firma wysłała daną wiadomość, zadzwoń na infolinię i upewnij się, jak możesz bezpiecznie wykonać płatność.

Jeżeli firma wysyła do nas wiadomość SMS z linkiem i wymaga podania danych do karty płatniczej, prawdopodobnie będzie to oszustwo - dodaje Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUOKiK zbada produkty polecane przez influencerów? Następny artykuł ›Bonus 900 zł od Santandera?

Newsletter

Polecamy Adwokat Art. 178A KK

Legalniewsieci.pl © 2022. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się