Portal bezpiecznego e-biznesu

Dotkliwa kara finansowa dla Polsatu

 Dotkliwa kara finansowa dla Polsatu

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Cyfrowy Polsat dwie kary, łącznie 34,9 mln zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Dotkliwa kara finansowa dla Polsatu

W komunikacie wydanym przez UOKiK podano, że działania Cyfrowego Polsatu uznano za „praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów”. Polegały one na „utrudnianiu w trakcie trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016 przez Cyfrowy Polsat dostępu do kanałów ZDF oraz Das Erste, na których transmitowano turniej, poprzez usunięcie tych kanałów z listy programów dostępnych za pośrednictwem dekodera przy pomocy funkcji automatycznego wyszukiwania”.

Według UOKiK doszło również do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów działaniem, które polegało na niepełnym i nierzetelnym informowaniu konsumentów w odpowiedziach na zgłoszenia dotyczące zmian w dostępności programów ZDF oraz Das Erste w trakcie trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016 o istocie wprowadzonych przez Cyfrowy Polsat zmian oraz niewskazywaniu na istniejący sposób uzyskania dostępu do ww. kanałów, podczas gdy Cyfrowy Polsat posiadał ww. informacje.

Cyfrowy Polsat musi zapłacić karę w wysokości 20 068 112 zł za pierwsze przewinienie. Kara za drugie działanie wynosi 14 850 403 zł. Łącznie daje to kwotę przekraczającą 34,9 mln zł. Operator musi również w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się decyzji UOKiK zamieścić na swojej stronie głównej (www.cyfrowypolsat.pl) oświadczenie o następującej treści:

Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie informuje, iż Prezes UOKiK w dniu 19 grudnia 2019 r. wydał decyzję nr DOZIK-8/2019 stwierdzającą stosowanie przez Spółkę praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów w trakcie trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej (Euro 2016). Ww. decyzja jest prawomocna. Pełna treść decyzji została zamieszczona na stronie [odnośnik przekierowujący do treści wersji jawnej decyzji Prezesa Urzędu zawartej na stronie internetowej www.uokik.gov.pl].

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMożliwy wyciek danych klientów Aliexpress Następny artykuł ›Jak nie zostać słupem?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się