Portal bezpiecznego e-biznesu

Dlaczego umowa licencyjna jest tak ważna?

 Dlaczego umowa licencyjna jest tak ważna?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Odpowiadając na zadane w tytule artykułu pytanie, należy najpierw wyjaśnić w telegraficznym skrócie czym w ogóle jest umowa licencyjna. Większość użytkowników sieci posiada ogólne wyobrażenie w przedmiocie umów licencji. Moim zdaniem najlepiej przyswajalną istotą licencji będzie określenie: „upoważnienie przez uprawnionego do korzystania z określonego dzieła (utworu) na ściśle określonych zasadach”.
Dlaczego umowa licencyjna jest tak ważna?
Najczęściej spotykanymi przedmiotami praw licencyjnych są programy komputerowe, utwory multimedialne, fotografie. Podstawowym pytaniem jakie stawia przeciętny licencjodawca czyli podmiot udzielający licencji jest to: Czy muszę w tym celu w ogóle opracowywać jakąkolwiek umowę? Co do zasady przepisy prawa autorskiego nie wymagają konkretnej formy dla umowy licencji. Oznacza to, że można ją zawrzeć ustnie a nawet w sposób dorozumiany. Wyjątkiem jest licencja wyłączna, dla której art. 67 ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Podobnie art. 76 ust.1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej wymaga dla umowy licencyjnej zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Niezależnie jednak od powyższego najpewniejszym źródłem a jednocześnie formą zawarcia licencji będzie forma pisemna.

Dlaczego warto dysponować dobrze skonstruowaną licencję?

Mamy świadomość, jak wiele trudu włożyliśmy w stworzenie własnych dzieł (programu do zarządzania sklepem internetowym, monitoringu stanów magazynowych, filmu reklamowego). Naturalną koleją rzeczy jest chęć korzystania z naszych pomysłów przez innych oraz czerpanie przez nas określonych korzyści z tego tytułu. Najlepszym rozwiązaniem dla określenia jasnych i precyzyjnych warunków takiego korzystania chroniących zarówno twórcę (autora) jak i użytkownika przed niedozwolonymi naruszeniami - jest stworzenie dokumentu prawnego regulującego zasady korzystania z programu komputerowego, gry, aplikacji mobilnej, projektu graficznego czy książki. Takim dokumentem jest właśnie licencja. Jeżeli chcemy umożliwić osobie trzeciej korzystanie z naszego dzieła powinniśmy mieć pewność i gwarancję że konkretna osoba będzie z niego korzystała dokładnie tak jak my tego chcemy, a nie w sposób dowolny i nieodpowiedzialny, a często wyrządzający szkodę uprawnionemu.
Posiadanie dobrze skonstruowanej umowy licencyjnej uchroni nas przed wieloma problemami, albowiem:
  1. korzystający z licencji będzie wiedział jakie ma prawa a co znajduje się poza zakresem jego uprawnień,
  2. określimy czytelne zasady pobierania wynagrodzenia w przypadku odpłatnych licencji,
  3. sprawniej i szybciej będziemy mogli dochodzić przysługujących nam praw związanych z naruszeniem licencji,
  4. wprowadzimy i łatwo zastosujemy mechanizm chroniący przed naruszeniami – oznaczenie autorstwa utworu (znak graficzny)
  5. w sposób czytelny sprecyzujemy okoliczności stanowiące naruszenie przysługujących nam praw autorskich i szybciej wyegzekwujemy ich przestrzeganie, będziemy mogli zawrzeć postanowienia dotyczące wysokości kar umownych za poszczególne naruszenie, co z pewnością ułatwi nam dochodzenie stosownej rekompensaty pieniężnej,
  6. czytelnie oznaczymy zakres terytorialny licencji oraz czas jej trwania
  7. wzmocnimy nasz wizerunek licencjodawcy jako osoby świadomej, rzetelnej, fachowej, dbającej nie tylko o swoje interesy ale także korzystających z licencji.
Minimum treści każdej umowy licencyjnej stanowić będzie zatem określenie stron umowy, dokładny opis utworu którego dotyczy licencja (np. opis aplikacji czy nagrania) oraz udzielenie przez licencjodawcę uprawnienia do korzystania z utworu na określonych polach eksploatacji. Wskazać można dodatkowo czy licencja jest zawierana na czas oznaczony czy nieoznaczony, czy ma wyłączny bądź niewyłączny charakter, czy jest odpłatna, czy nie, kary umowne za jej naruszenie oraz warunki aktualizujące ich zapłatę, a także wiele innych praw i obowiązków stron

Ważne jest to aby zrozumieć, że dokument prawny jakim jest licencja stanowi przede wszystkim instrument ochronny praw powstałych w wyniku naszej ciężkiej pracy.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułTwitter zmienia regulamin, aby skuteczniej walczyć z hejtem! Następny artykuł ›Kiedy warto zainwestować w Google Ads?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się