Portal bezpiecznego e-biznesu

Czy warto robić backup na każdym urządzeniu?

 Czy warto robić backup na każdym urządzeniu?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Czy warto robić backup na każdym urządzeniu? To niemal filozoficzne pytanie, bo czy warto robić przegląd każdego auta, nawet takiego, którego używamy tylko raz w miesiącu? Odpowiedziałbym zatem, że zależy, czy to co mamy zapisane, jest dla nas cenne. Komentarz Roberta Paszkiewicza, Dyrektora Sprzedaży w OVH Polska

Czy warto robić backup na każdym urządzeniu?

Backup to kopia bezpieczeństwa, czyli dane, które mają posłużyć do odtworzenia oryginalnej zawartości np. dysku w przypadku jego utraty lub uszkodzenia. Dzięki backupowi powinniśmy mieć możliwość odtworzenia danych z dnia X czy godziny Y (zależy jak często wykonujemy backup).

Rynek backupu nieustannie rośnie. Globalnie rynek kopii zapasowych i odzyskiwania danych ma do 2022 r. osiągnąć zawrotną wartość 11,59 mld dol. , z czego sam rynek backupu w chmurze ma być do tego czasu wart 4,13 mld dol.

Różne są nośniki do backupu i różny może być czas jego wykonywania. Kopią podstawową jest kopia pełna (czyli odtworzenie jeden do jednego), obejmująca wszystkie wskazane pliki. W kopii różnicowej archiwizowane są pliki zmienione od najnowszej kopii pełnej. W backupie przyrostowym zaś zapisywane jest tylko to, co przybyło (przyrosło) po wykonaniu najnowszej kopii. Optymalnie wykonany backup powinien być zgodny z regułą 3-2-1, gdzie 3 odnosi się do oryginału i dwóch kopii zapasowych, 2 jest zalecaną liczbą niezależnych nośników gromadzących dane, a 1 oznacza kopię przechowywaną w innej lokalizacji, np. w chmurze.

Większość nośników danych takich jak karty pamięci, dyski czy pendrive’y mają dość krótki czas życia i są awaryjne, więc zapisywanie jedynie na nich ważnych informacji jest po prostu nierozsądne. Kradzież czy uszkodzenie laptopa czy aparatu pozbawi nas zdjęć, filmów czy efektów naszej pracy, a dzięki backupowi możemy przywrócić te dane tak, że zminimalizujemy skutki awarii. Dodatkowym zagrożeniem, które może zachęcić do tworzenia kopii, jest wysyp ataków za pomocą robaków typu Ransomware, szyfrujących dysk w zamian za okup.

Pamiętajmy więc, że system jest tak bezpieczny, jak jego najsłabsze ogniwo.




"Data Backup and Recovery Market by Software (Data Replication, Data Reduction, and Data Retention), Application (Email, Application, and Media Storage Backup), Service, Deployment Type, Organization Size, Vertical, and Region - Global Forecast to 2022", MarketsandMarkets

"Cloud Backup Market by Component (Solution & Services), Provider (Cloud Service Provider, Telecom & Communication Service Provider, & Managed Service Provider), Deployment Model, Organization Size, Vertical, and Region - Global Forecast to 2022", MarketsandMarkets

Komentarze

‹ Poprzedni artykułAreszt za posiadanie i rozpowszechnianie pornografii Następny artykuł ›Sprzedaż alkoholu w sieci – gigant wchodzi do gry!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się