Portal bezpiecznego e-biznesu

Czy samochód zarządzany telefonem to bezpieczne rozwiązanie?

 Czy samochód zarządzany telefonem to bezpieczne rozwiązanie?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Żyjemy w czasach gwałtownego rozwoju IoT (Internet of Things), czyli internetu rzeczy. Szybka ekspansja technologii niesie ze sobą nie tylko znaczące udogodnienia, ale także nowe zagrożenia. Także takie, których producenci sprzętu, w tym samochodów, nie zdążyli nawet przewidzieć.

Czy samochód zarządzany telefonem to bezpieczne rozwiązanie?

Przekonał się o tym Matt Watts, który zakupił od prywatnego właściciela używanego Range Rovera. Będąc fanem nowoczesnych rozwiązań postanowił zainstalować w swoim telefonie specjalną aplikację przeznaczoną do zarządzania samochodem, a następnie aktywować konto za pomocą numeru identyfikacyjnego pojazdu. Do połączenia z kontem online należało użyć ośmiu cyfr numeru VIN.

Ku swojemu zdziwieniu przy próbie zalogowania otrzymał informację, że pojazd jest już połączony z kontem innego użytkownika. Jasne się stało, że sprzedający nie odłączył swojej aplikacji i konta od pojazdu, mimo dokonania jego sprzedaży. Po skontaktowaniu się z autoryzowanym serwisem Matt został poinformowany, że musi na własną rękę próbować skontaktować się i dogadać z poprzednim właścicielem, by ten usunął powiązanie samochodu z kontem założonym na swoje nazwisko. Takie stanowisko serwis tłumaczył tym, że samochód został sprzedany poza oficjalną siecią sprzedaży producenta.

Zaznaczyć należy, że pozostawienie sparowania samochodu z aplikacją i kontem byłego jego właściciela oznacza, że ten wciąż ma praktycznie nieograniczoną kontrolę nad samochodem. Może zdalnie uzyskiwać dostęp do danych zapisanych w pojeździe, przeglądać historię przejazdów, zarządzać klimatyzacją, włączyć alarm czy odblokować drzwi. Producent utrzymuje, że gdyby do sprzedaży samochodu doszło za jego pośrednictwem, wtedy odpowiednio zadbano by o „wyczyszczenie” powiązania samochodu z aplikacją InControl Remote byłego właściciela.

Opisana historia nie znalazła jak dotąd swojego finału, a strony wzajemnie przerzucają się odpowiedzialnością za powstały problem. Tymczasem podobne historie zdarzają się innym kupującym, przy czym zdarza się również, że to kupujący uzyskuje „przypadkiem” dostęp do danych sprzedającego zapisanych w samochodzie. Warto zatem ostrożnie podchodzić do kwestii sprzętu podłączanego do internetu, gdyż może to sprawić sporo problemów i w konkretnych przypadkach nieść ze sobą realne ryzyko naruszenia prywatności.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFacebook chciał uzyskać dostęp do informacji o transakcjach z kart i stanie konta użytkowników Następny artykuł ›Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się