Portal bezpiecznego e-biznesu

Co czwarty programista z Europy Środkowo-Wschodniej jest Polakiem

 Co czwarty programista z Europy Środkowo-Wschodniej jest Polakiem

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Jak wynika z badania Central & Eastern Europe Developer Landscape 2017, przeprowadzonego przez Stack Overflow na zlecenie infoShare, aż jedną czwartą całej społeczności informatyków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej stanowią Polacy. Najwięcej z nich mieszka w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Wynika z tego, że nasz kraj dzięki fachowym zasobom kapitału ludzkiego jest atrakcyjną lokalizacją dla rozwoju inwestycji z branży IT.

Co czwarty programista z Europy Środkowo-Wschodniej jest Polakiem

Jak podaje Stack Overflow, programistów w regionie CEE jest około miliona, z czego w Polsce mieszka i pracuje 250 tys. Drugie miejsce zajęła Ukraina (166 tys.), a dalej plasują się Rumunia (118 tys.) i Czechy (100 tys.). W pozostałych państwach liczba tego rodzaju specjalistów wynosi mniej niż 100 tys. Jest to wyraźna wskazówka, że warto inwestować i powierzać swoje procesy IT w ręce polskich firm. Trzeba jednak pamiętać, że nawet pozycja lidera w regionie nie oznacza, że zapotrzebowanie na informatyków w tym obszarze zostało zaspokojone. Wręcz przeciwnie, według szacunków w kraju brakuje około 50 tys. programistów.

W regionie widać wyraźną koncentrację programistów w miastach stołecznych, choć nie w każdym kraju. W tym zestawieniu pierwsze miejsce zajmuje Łotwa, bowiem w Rydze pracuje aż 93 proc. wszystkich software deweloperów zamieszkujących to państwo. Dla porównania, w Warszawie jest to zaledwie 29 proc. (ponad 74 tys.), co oznacza najmniejszy stopień koncentracji w całym regionie. W Polsce znajduje się kilka prężnie rozwijających się ośrodków IT, co jest naszym kolejnym atutem. Kolejnym po stolicy największym ośrodkiem skupiającym programistów jest Kraków (32,5 tys.), następnie Wrocław (24,3 tys.), Katowice (24,2 tys.), Poznań (22,4 tys.), Trójmiasto (16 tys.) i Łódź (10,7 tys.). W sumie daje siedem ośrodków mogących pochwalić się populacją programistów liczniejszą niż 10 tys.

Wyniki badania potwierdzają, że Polska stanowi największy w tym regionie Europy rynek utalentowanych programistów. Konieczne są więc dalsze działania zachęcające do podejmowania tego kierunku studiów, ale także ciągła edukacja osób, które posiadają już kierunkowe wykształcenie informatyczne. Świat nowych technologii zmienia się bowiem na tyle szybko, że jedynie ciągłe doszkalanie się pozwala za nim nadążyć – komentuje Dariusz Świąder, Prezes Zarządu Linux Polska, firmy dostarczającej otwarte rozwiązania technologiczne dla największych polskich firm i instytucji publicznych.

Zdaniem Marka Safiejko, CEO 9bits, firmy z zakresu e-commerce i aplikacji mobilnych – Warszawa nadal pozostaje ważnym ośrodkiem branży IT w naszym kraju, od dłuższego czasu taką reputację posiadają też m.in. Kraków czy Wrocław. Jednak wraz z rozwojem rynku, obserwujemy coraz większą decentralizację. Najlepszym przykładem może być rozwój naszej firmy, która obecnie działa w pięciu miastach, gdzie obsługuje m.in. wiodące marki z sektora retail. Dziś programiści mogą pracować przy ambitnych projektach dla międzynarodowych marek także w mniejszych ośrodkach takich jak np. Białystok. Dla wielu osób to także sposób na pogodzenie rozwoju kariery z życiem rodzinnym”.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWysoka pozycja w Google to nie atut, a konieczność! Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się