Portal bezpiecznego e-biznesu

Bułgarski haker aresztowany

 Bułgarski haker aresztowany

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Młody Bułgar odpowiedzialny za największy atak hakerski w historii tego kraju został ujęty przez służby. Zawodowo zajmował się… cyberbezpieczeństwem.

Bułgarski haker aresztowany

20-letni mężczyzna okazał się być pracownikiem firmy zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym. Jego zadaniem było testowanie systemów komputerowych i poszukiwanie ewentualnych luk w zabezpieczeniach w celu zapobiegania atakom. Podejrzewa się, że młody mężczyzna mógł znaleźć się w posiadaniu danych osobowych i finansowych niemal wszystkich mieszkańców Bułgarii.

Przeprowadzony przez hakera atak na Krajową Agencję Przychodów (NAP) został uznany przez media za największy w historii Bułgarii. W poniedziałek wieczorem kilkadziesiąt redakcji miejscowych mediów, organizacji i osób prywatnych otrzymało pocztą elektroniczną ogromną ilość danych osobowych obywateli tego kraju. Dane te zostały wysłane przez anonimowych hakerów, twierdzących, że cyberatak dotknął ponad pięć milionów Bułgarów. Z całości wykradzionych informacji o objętości 21 GB redakcjom udostępniono 11 GB.

Zdaniem bułgarskiej policji za anonimowymi hakerami stoi 20-latek, który w ten sposób próbował odwrócić od siebie uwagę. W mailach do redakcji napisano: „Stan waszego cyberbezpieczeństwa to parodia". Dane przesłane redakcjom podzielono na 57 teczek. Zawierają imiona i nazwiska, adresy, numery EGN (odpowiedniki polskiego PESEL-u, który w Bułgarii jest powszechnie obowiązującym identyfikatorem we wszystkich systemach administracyjnych) oraz informacje z oświadczeń podatkowych. O tym, że są prawdziwe, świadczy fakt, że dziennikarze znaleźli w nich dane ministra finansów i swoich kolegów.

Zdaniem Yavora Koleva, szefa wydziału policji specjalizującego się cyberprzestępczością istnieje prawdopodobieństwo, że oprócz dwudziestolatka w przeprowadzeniu ataku na serwery brały udział też inne osoby.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułNiemieckie szkoły wycofują się z Office 365 Następny artykuł ›Zalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie: porello.pl

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się