Blokada Ubera!? Czyli kontrowersyjny pomysł polskiego rządu.

09 czerwca 2017, 14:32 , autor: Marcin Drzazga (legalniewsieci.pl)

Uber ma problemy prawne nie tylko w Polsce. Przypomnijmy, iż do krajów, które chcą lub zdecydowały się na ograniczenie działalności Ubera należą m.in. Włochy czy Węgry. Największymi wrogami tej platformy są oczywiście korporacje taksówek oraz sami taksówkarze, którzy nie mają szans w starciu z Uberem pod względem ceny i prostoty rozwiązania. Podstawowym zarzutem jest przeważnie świadczenie usługi przewozu osób bez posiadania wymaganej do tego przez przepisy licencji. Media dość głośno donosiły o brutalnych atakach na kierowców Ubera. Na dobicie twórców tej aplikacji zdecydowało się samo Ministerstwo Infrastruktury.
Blokada Ubera!? Czyli kontrowersyjny pomysł polskiego rządu.

Wśród wielu pomysłów na ograniczenie wolności Internetu pojawiła się kolejna propozycja, tym razem blokowania aplikacji mobilnych. Nie tak dawno informowaliśmy o rejestrze zakazanych stron hazardowych i ich blokadzie w ramach ustawy antyhazardowej (Zobacz tutaj). Tym razem postanowiono ograniczyć możliwość korzystania z aplikacji mobilnych, wśród których jest bardzo popularny Uber.

Przypominamy, iż jest to aplikacja, która zrzesza kierowców oraz pasażerów, którzy dzięki użyciu urządzenia mobilnego mogą odpowiednio przyjmować zlecenie przewozu osoby lub zamawiać podwiezienie. Po odbytej podróży z konta lub rachunku karty pasażera ściągana jest określona kwota za przejazd oraz można wystawić ocenę zarówno kierowcy jak i pasażerowi. Proste.

Nieco odmiennie patrzy na to rozwiązanie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa Zdaniem resortu istotne jest, aby wszystkie podmioty obecne na rynku, miały jednakowe szanse dla rozwoju działalności gospodarczej. Jest to niezbędny element dla prawidłowego funkcjonowania rynku przewozowego opartego na zasadach równej konkurencji i realizowania idei swobody działalności gospodarczej przez obywateli.

Dlatego też ministerstwo planuje wprowadzenie uregulowań polegających na blokowaniu programów komputerowych, numerów telefonów, aplikacji mobilnych, platform teleinformatycznych albo innych środków przekazu informacji służących zlecaniu przewozów w przypadku gdy czynności te są realizowane przez podmiot nieposiadający licencji w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, oraz taksówką. Takiej blokady miałby dokonywać Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Podobnie jak w przypadku stron hazardowych, odpowiedzialnością i obowiązkiem nakładania blokad zostałyby obarczone podmioty telekomunikacyjne. I tutaj mogą pojawić się przeszkody, bo o ile jest możliwe zablokowanie numeru telefonu, to trudno już zablokować aplikację mobilną lub oprogramowanie.

Z niecierpliwością oczekujemy na konkretne propozycje oraz nowe rozwiązania w tej kwestii. Na koniec pozostaje stwierdzić, iż trudno jest walczyć z postępem, a nowe technologie mobilne oraz Internet stał się nieodzownym elementem pracy praktycznie w każdym zawodzie, począwszy od kierowcy, a skończywszy na prawniku ;)


Czytaj również

Komentarze

Legalniewsieci.pl © 2018

Realizacja strony weboski

e-Gazela Biznesu

Trwa generowanie dokumentu...

REKLAMA

zamknij okno