Portal bezpiecznego e-biznesu

Bezpieczeństwo w e-commerce - czyli jak wygląda ochrona Twojego e-biznesu

 Bezpieczeństwo w e-commerce - czyli jak wygląda ochrona Twojego e-biznesu

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
W 2024 roku świat e-commerce zmaga się z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Od ataków hakerskich, poprzez oprogramowanie szpiegujące i phishing, po zagrożenia związane z nieautoryzowanym dostępem do danych, sklepy internetowe stają przed koniecznością wdrożenia skutecznych środków obronnych. Dlatego też, zrozumienie i wdrożenie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa staje się priorytetem dla każdego przedsiębiorcy działającego w branży e-commerce.
Bezpieczeństwo w e-commerce - czyli jak wygląda ochrona Twojego e-biznesu

W 2024 roku świat e-commerce zmaga się z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Od ataków hakerskich, poprzez oprogramowanie szpiegujące i phishing, po zagrożenia związane z nieautoryzowanym dostępem do danych, sklepy internetowe stają przed koniecznością wdrożenia skutecznych środków obronnych. Dlatego też, zrozumienie i wdrożenie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa staje się priorytetem dla każdego przedsiębiorcy działającego w branży e-commerce.

W niniejszym artykule skupimy się na analizie i porównaniu środków bezpieczeństwa stosowanych na pięciu popularnych platformach e-commerce: Magento, WooCommerce, Shopify i PrestaShop . Przyjrzymy się aktualnym trendom w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego, w tym zastosowaniu wieloskładnikowego uwierzytelniania (MFA), compliance w rozwoju oprogramowania, a także roli sztucznej inteligencji i jej wpływu na bezpieczeństwo e-commerce.

Bezpieczeństwo na platformie Magento

Magento, jako jedna z wiodących platform e-commerce, zapewnia zaawansowane opcje i narzędzia zabezpieczeń, które są kluczowe dla skutecznego zarządzania sklepem internetowym. Sklepy na Magento posiadają zwykle wysoki poziom zabezpieczeń, a możliwości tworzenia i dodawania własnych modułów sprawiają, że najwięksi sprzedawcy są w stanie tworzyć własne systemy bezpieczeńtwa.

Funkcje bezpieczeństwa Magento

Magento oferuje szereg wbudowanych funkcji bezpieczeństwa, które mają na celu ochronę przed najczęstszymi zagrożeniami cyfrowymi:

 1. Zarządzanie uprawnieniami administratora. Magento pozwala na szczegółowe zarządzanie uprawnieniami, umożliwiając tworzenie różnych poziomów dostępu dla użytkowników. Dzięki temu, właściciele sklepów mogą kontrolować, kto ma dostęp do wrażliwych informacji.
 2. Zabezpieczenia przed atakami XSS i CSRF. Magento implementuje mechanizmy zabezpieczające przed atakami typu Cross-Site Scripting (XSS) i Cross-Site Request Forgery (CSRF), które są powszechnymi metodami wykorzystywanymi przez hakerów do kradzieży danych użytkowników.
 3. Weryfikacja dwuetapowa (2FA). Magento obsługuje dwuetapową weryfikację, co zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymaganie dodatkowej formy uwierzytelnienia oprócz tradycyjnego hasła.
 4. Zabezpieczenia przed atakami SQL Injection. Platforma wykorzystuje zabezpieczenia, które chronią przed atakami SQL Injection, zapobiegając tym samym nieautoryzowanym dostępom do bazy danych.
 5. Regularne aktualizacje bezpieczeństwa. Magento regularnie wydaje aktualizacje zabezpieczeń, które naprawiają znane luki i dodają nowe funkcje bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo w WooCommerce

WooCommerce, będąc popularnym rozwiązaniem e-commerce dla użytkowników WordPressa, oferuje elastyczność i łatwość użytkowania, ale podobnie jak każda platforma e-commerce, wymaga świadomego podejścia do bezpieczeństwa.

Specyfika bezpieczeństwa w WooCommerce

Jako dodatek do WordPressa, WooCommerce odziedzicza zarówno mocne, jak i słabe strony związane z bezpieczeństwem WordPressa. Oto kilka kluczowych kwestii:

 1. Aktualizacje oprogramowania. Regularne aktualizacje WordPressa i WooCommerce są kluczowe dla zabezpieczenia sklepu przed znanymi lukami bezpieczeństwa.
 2. Wtyczki i motywy. Należy używać tylko zaufanych i regularnie aktualizowanych wtyczek oraz motywów, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa.
 3. Zabezpieczenia przed atakami Brute-Force. WooCommerce, podobnie jak WordPress, jest często celem ataków brute-force, które próbują złamać hasła przez ciągłe próby logowania.
 4. SSL i bezpieczeństwo transakcji. Używanie certyfikatów SSL jest niezbędne dla zabezpieczenia transakcji i danych klientów.

Bezpieczeństwo na Shopify

Shopify jest jedną z najpopularniejszych platform e-commerce, cenioną za swoją intuicyjność i łatwość obsługi. Mimo że Shopify jest platformą jako usługa (SaaS), co oznacza, że wiele aspektów bezpieczeństwa jest zarządzanych centralnie, nadal istnieją kroki, które użytkownicy mogą podjąć, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego sklepu.

Funkcje bezpieczeństwa Shopify

Shopify oferuje szereg wbudowanych funkcji bezpieczeństwa, które chronią zarówno sprzedawców, jak i ich klientów:

 1. Zarządzanie SSL. Shopify automatycznie oferuje certyfikaty SSL dla wszystkich swoich sklepów, co zapewnia szyfrowanie danych przesyłanych między serwerem a przeglądarką klienta.
 2. Ochrona przed oszustwami. Shopify wykorzystuje zaawansowane algorytmy do wykrywania i zapobiegania oszustwom, co pomaga chronić sprzedawców przed fałszywymi transakcjami.
 3. Regularne audyty bezpieczeństwa. Shopify regularnie przeprowadza audyty bezpieczeństwa, aby zapewnić, że ich infrastruktura i aplikacje są wolne od luk bezpieczeństwa.
 4. Automatyczne aktualizacje. Jako platforma SaaS, Shopify automatycznie aktualizuje swoje oprogramowanie, zapewniając, że wszyscy użytkownicy korzystają z najnowszych środków bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo na PrestaShop

PrestaShop, jest platformą open-source, w której użytkownicy zyskują nie tylko elastyczność i szerokie możliwości personalizacji, ale również stają przed wyzwaniem zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa swojego sklepu internetowego. Jako rozwiązanie open-source, PrestaShop daje szerokie pole do dostosowywania, ale wymaga od właścicieli sklepów i ich zespołów IT świadomego podejścia do zabezpieczeń.

Bezpieczeństwo w PrestaShop

PrestaShop, jako rozwiązanie open-source, daje użytkownikom dużą kontrolę nad personalizacją i zarządzaniem sklepem, co niesie za sobą również konieczność aktywnego zarządzania bezpieczeństwem.

 1. Regularne aktualizacje. Podobnie jak w przypadku innych systemów, aktualizacje PrestaShop są kluczowe w zabezpieczaniu sklepu przed znanymi lukami bezpieczeństwa.
 2. Silne hasła i weryfikacja dwuetapowa. Używanie silnych haseł i włączanie weryfikacji dwuetapowej jest fundamentalne dla ochrony kont administratorów i użytkowników.
 3. Bezpieczne wtyczki i motywy. Ważne jest używanie tylko zaufanych wtyczek i motywów, które są regularnie aktualizowane i pochodzą z wiarygodnych źródeł.
 4. Backupy i odzyskiwanie danych. Regularne tworzenie kopii zapasowych sklepu oraz jego bazy danych jest niezbędne w przypadku ataków lub awarii.
 5. Zabezpieczenia serwera. Ochrona serwera, na którym działa sklep, przez konfigurację zapory sieciowej i skanowanie pod kątem malware jest kluczowa.

Porównanie bezpieczeństwa na Magento, Shopify, WooCommerce i PrestaShop

Po analizie funkcji bezpieczeństwa i najlepszych praktyk na czterech popularnych platformach e-commerce - Magento, Shopify, WooCommerce i PrestaShop - staje się jasne, że każda z nich ma swoje unikalne mocne strony w zakresie ochrony sklepu internetowego. Wybór platformy z "najlepszymi" zabezpieczeniami zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki działalności, wymagań technicznych i zasobów dostępnych dla właściciela sklepu.

 • Magento jest potężnym rozwiązaniem, oferującym zaawansowane opcje zabezpieczeń i duże możliwości personalizacji, co jest idealne dla większych przedsiębiorstw z zasobami do zarządzania własnym bezpieczeństwem.
 • Shopify, jako platforma SaaS, zapewnia kompleksowe i stale aktualizowane zabezpieczenia, co sprawia, że jest to doskonały wybór dla firm, które preferują mniej techniczne podejście do zarządzania bezpieczeństwem sklepu.
 • WooCommerce oferuje elastyczność jako dodatek do WordPressa, ale wymaga większej uwagi w kwestii bezpieczeństwa, szczególnie w zakresie wyboru wtyczek i regularnych aktualizacji.
 • PrestaShop daje dużą kontrolę nad bezpieczeństwem, ale wymaga od użytkowników aktywnego zaangażowania i dobrej znajomości praktyk zabezpieczeń, co może być odpowiednie dla bardziej doświadczonych użytkowników.

Ostatecznie, nie można jednoznacznie stwierdzić, która z tych platform posiada "najlepsze" zabezpieczenia, ponieważ każda z nich ma swoje unikalne właściwości i wymaga różnych poziomów zaangażowania ze strony właściciela sklepu. Bezpieczeństwo e-commerce jest dynamicznym i wielowymiarowym zadaniem, które wymaga ciągłego monitorowania, aktualizacji i dostosowania do zmieniających się zagrożeń.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułLeasing samochodowy na nowe auto marki Nissan Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się