Portal bezpiecznego e-biznesu

Bank ograniczy Ci dostęp do konta bankowego?

 Bank ograniczy Ci dostęp do konta bankowego?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Internetowi przestępcy znowu atakują. Tym razem podszywają się pod banki PKO i ING. W nowej kampanii SMS informują, że dostęp do konta odbiorcy zostaje ograniczony w związku z podejrzaną aktywnością. Uwaga! To nie Bank, a oszuści, którzy mogą przejąć wszystkie oszczędności ofiary!

Bank ograniczy Ci dostęp do konta bankowego?

Wiadomość zawiera link do strony, łudząco przypominającej www logowania do bankowości internetowej. Uzupełniając na niej dane, dajemy oszustom pełny dostęp do swojego konta. Dzięki temu mogą blokować dostęp do naszych rachunków, modyfikować listę zdefiniowanych odbiorców i zaufanych urządzeń, ale przede wszystkim - rozporządzać według własnego uznania wszystkimi naszymi środkami finansowymi.

Najpierw mail, teraz SMS...

Przestępcom nie brakuje fantazji i polotu - można zauważyć, że uparcie prześcigają się w kreowaniu nowych sposobów na przejęcie naszych pieniędzy. CyberRescue dopiero zakończyło pomagać ofiarom zeszłotygodniowej kampanii mailingowej, wykorzystującej wizerunek ING, a już dziś musieliśmy ostrzec naszych Klientów przed groźnymi SMSami.

Zdecydowanie na topie jest podszywanie się pod różne banki. To klasyczny przykład wykorzystania socjotechniki, której zadaniem jest wywołanie w ofierze stresu i - w efekcie - nakłonienie jej do udostępnienia wrażliwych danych - tłumaczy Marlena Dziemińska z CyberRescue. Widząc w polu nadawcy nazwę swojego Banku, a w treści groźbę blokady konta, odbiorca, chcąc uniknąć tej konsekwencji, często bez zastanowienia wykonuje wskazane czynności.

Takiego SMSa otrzymała Klaudia. Na szczęście kliknęła tylko w link, znajdujący się w wiadomości, ale nie uzupełniła danych na otwartej witrynie.

Adres strony wyglądał podejrzanie, bo nie zaczynał się od nazwy oficjalnej www Banku - mówi kobieta.

Nie klikaj w link! Nie uzupełniaj danych!

Warto zapamiętać, żeby odruchowo nie klikać w każdy otrzymany link, szczególnie, jeśli nie jesteśmy pewni źródła jego pochodzenia. Jeśli trafi do nas podejrzanie wyglądająca wiadomość (np. rzekomy SMS od Banku, ale wysłany ze zwykłego numeru albo treść, zawierająca błędy ortograficzne czy stylistyczne), najlepiej ją zignorować, numer dodać do blokowanych i usunąć z urządzenia. Jednak bądźmy dla siebie wyrozumiali - nawet najlepszym zdarza się chwila nieuwagi!

Pamiętajmy, że najczęściej samo kliknięcie w link nie jest powodem do niepokoju. Dopiero podanie swoich danych niesie za sobą niebezpieczeństwo - dodaje Marlena Dziemińska z CyberRescue. Jeśli zdarzyło się nam wpisać dane logowania na fałszywej stronie, nie panikujmy! W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z Bankiem, poinformować o incydencie i poprosić o blokadę swojego rachunku.

Ostrożność ratuje

W takich sytuacjach najlepiej dmuchać na zimne - nawet jeśli dostajemy SMSa z Banku, zanim klikniemy - warto potwierdzić jego wiarygodność bezpośrednio u źródła, np. dzwoniąc samodzielnie na infolinię. To dobry sposób na uniknięcie nieprzyjemności!

Nowy Ład

Rozliczenie się z przychodów ewidencjonowanych jest podstawowym obowiązkiem podatnika. Jak to zrobić szybko, skutecznie, a przede bezbłędnie? Jakich programów do tego użyć? Jakie rewolucyjne zmiany wprowadził – Polski Ład?!

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCyberbezpieczeństwo – dlaczego ten termin zyskuje na popularności? Następny artykuł ›Pożyczki online a zmiany w prawie - co warto wiedzieć?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się