Portal bezpiecznego e-biznesu

Aplikacja uTorrent podatna na atak hakerów

 Aplikacja uTorrent podatna na atak hakerów

uTorrent, popularny klient torrentów jest narażony na zdalne uruchomienie kodu na komputerze użytkownika poprzez mechanizm zdalnej kontroli. Producent oprogramowania wie o zagrożeniu przynajmniej od grudnia zeszłego roku, ale nie zdążył przygotować na czas łatki.
Aplikacja uTorrent podatna na atak hakerów

Podatność została odkryta przez Tavisa Ormandy’ego z Google Project Zero. Kilka miesięcy temu obiecał on, że skontroluje zabezpieczenia klientów BitTorrenta. Odkrył zagrożenie dotyczące lokalnych usług uruchamianych przez uTorrenta, które korzystają z prymitywnego modelu autentykacji. Poprzez proste zabiegi haker może spowodować wymuszenie pobrania dowolnego pliku na dysk ofiary i jego uruchomienie. Tym plikiem może być np. groźne malware.

Ormandy twierdzi, że informował o zagrożeniu producenta oprogramowania w listopadzie zeszłego roku. Zgodnie z zasadami Google Project Zero upublicznienie odkrycia następuje 90 dni po jego zgłoszeniu. Dopiero w ubiegłym tygodniu ukazała się wersja beta klienta, w której luka powinna być załatana. Rzecz jednak w tym, że zdaniem Ormandy’ego poprawka jest pozorna, gdyż do procesu autentykacji jedynie dodano drugi token, który tak samo można pobrać z publicznie dostępnego pliku.

Do czasu ostatecznego usunięcia zagrożenia przez producenta nie zalecamy korzystania z tej aplikacji. Jej używanie może skończyć się zaszyfrowaniem dysku przez ransomware albo zainfekowaniem kodem używającym maszyny do cryptojackingu czyli kopania kryptowalut.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZalecamy ostrożność przed zakupami w sklepie internetowym: mediae.pl Następny artykuł ›Zalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie: alwetagd.pl

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Przypomnij hasło

Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się