Portal bezpiecznego e-biznesu

Analiza Content Gap – co to jest i dlaczego nie możesz jej pominąć, planując strategię?

 Analiza Content Gap – co to jest i dlaczego nie możesz jej pominąć, planując strategię?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona nie osiąga oczekiwanych wyników w Google, mimo że oferujesz wartościowe treści? Odpowiedź może leżeć w analizie content gap. To inaczej nazywana luka treściowa, która dzieli Cię od konkurencji. Może stać się ona Twoim kluczem do wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Zaintrygowany? Czytaj dalej!
Analiza Content Gap –  co to jest i dlaczego nie możesz jej pominąć, planując strategię?

Co to jest analiza Content Gap?


Analiza Content Gap to proces identyfikacji luk w treściach na Twojej stronie w porównaniu do konkurencji. Działa na zasadzie analizy fraz kluczowych, dla których Twoja strona nie jest widoczna w wynikach wyszukiwania, ale konkurencja już tak. Warto zauważyć, że nie chodzi tylko o brakujące słowa kluczowe, ale również o tematy i informacje, które mogą być istotne dla Twoich użytkowników.


Dlaczego nie warto pomijać analizy Content Gap podczas planowania strategii?


Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z planowaniem strategii contentowej, analiza Content Gap to coś, czego absolutnie nie możesz pominąć. Pominięcie jej będzie oznaczać, że działasz w ciemno, co może skutkować nieefektywnym wykorzystaniem zasobów i budżetu.

Bez analizy Content Gap trudno jest zrozumieć, co dokładnie interesuje Twoją docelową grupę odbiorców i jakie są ich niespełnione potrzeby informacyjne. To z kolei sprawia, że tracisz możliwość zbudowania silnej relacji z potencjalnymi klientami, ponieważ nie dostarczasz treści, które są dla nich wartościowe.

Nie tylko zaniedbujesz w ten sposób niewykorzystany potencjał rynkowy, ale również dajesz przewagę konkurencji, która może lepiej zrozumieć i zaspokoić potrzeby rynku. Analiza Content Gap pozwala również na optymalizację istniejących treści, co jest kluczowe dla poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania i zwiększenia ruchu na stronie. W efekcie ignorowanie tej analizy może prowadzić do mniejszej widoczności w wyszukiwarkach, liczby odwiedzin i niższej konwersji.


Jak przeprowadzić analizę content gap?


Wszystko powyżej brzmi strasznie, ale sama analiza Content Gap jest bardzo łatwa do wykonania. Jedyne, czego do niej potrzebujesz, to odpowiednich narzędzi, takich jak Ahrefs czy Semrush. Na potrzeby tego tekstu będziemy się posługiwać Ahrefsem. Wyobraź sobie, że prowadzisz internetowy sklep zoologiczny wraz z poradami dla właścicieli zwierząt.

Znajdź swoją konkurencję

Żeby mieć do kogo się porównywać, najpierw musisz wiedzieć, kim jest Twoja internetowa konkurencja. Możesz to sprawdzić w zakładce „Organic Competitors” w Ahrefsie:


Przejrzyj, który konkurent ma najbardziej zbliżony asortyment do Twojego, jakie tematy porusza na blogu, o czym pisze, czy ma coś, czego Ty nie masz w swoim sklepie. Gdy już wybierzesz swoją konkurencję, wejdź w zakładkę „Content Gap”.

Sprawdź słowa kluczowe

W analizie Content Gap możesz porównać się do kilku konkurentów jednocześnie. Wpisz ich domeny lub blogi na górze, a swoją stronę – na dole.

Gdy już ustawisz wszystko, dostaniesz listę wszystkich słów kluczowych, na które rankuje Twoja konkurencja, a Ty nie. Co możesz z tym zrobić? Wybierz frazy, które są ściśle związane z Twoim sklepem zoologicznym i podziel je na short tail (frazy ogólne) i long tail (frazy z długim ogonem).

Stwórz content plan

Frazy long tail możesz wykorzystać na swoim blogu, żeby zwiększyć ruch organiczny i poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania. Frazy long tail, czyli dłuższe i bardziej specyficzne zapytania wyszukiwania, są często mniej konkurencyjne, ale mogą przyciągnąć bardziej zaangażowaną i zdecydowaną grupę odbiorców. Dzięki temu, że są one bardziej precyzyjne, użytkownicy wpisujący takie frazy są często bliżej momentu podjęcia decyzji zakupowej lub innej formy konwersji.

Żeby wybrać frazy long tail z Twojej listy słów kluczowych w Ahrefsie, zaznacz word count od 4 i wypisz wszystkie pytajniki:

Dzięki temu dostaniesz pełną analizę Content Gap dla bloga Twojego sklepuu zologicznego.


W praktyce oznacza to, że możesz stworzyć serię artykułów, poradników czy case studies, które są skierowane na konkretne, długie frazy kluczowe. Na przykład, zamiast pisać ogólny artykuł na temat „jak wybrać psa”, możesz skupić się na bardziej niszowych tematach, jak np. „jak wybrać psa ze schroniska” czy „jak wybrać psa dla dziecka z autyzmem”. Każdy z tych artykułów będzie miał mniejszą grupę docelową, ale za to bardziej zaangażowaną i zainteresowaną.

Nie pozwól, żeby luki w Twojej treści oddzielały Cię od sukcesu w Google. Odkryj niewykorzystany potencjał Twojej strony i zbuduj silniejszą relację z Twoimi klientami. Oprócz analizy Content Gap skorzystaj z profesjonalnego audytu treści i zacznij wypełniać te luki już dziś. Wejdź na stronę semgence.pl i sprawdź, na czym to polega.

Podsumowanie – dlaczego warto robić analizę Content Gap?

Analiza content gap to nie tylko zaawansowane narzędzie SEO, ale również sposób na zrozumienie, co naprawdę potrzebują Twoi użytkownicy. Dzięki niej możesz nie tylko zwiększyć ruch na stronie, ale również znacząco poprawić jej konwersję. Nie czekaj, zacznij już teraz i odkryj niewykorzystany potencjał Twojej strony!

Komentarze

‹ Poprzedni artykułNowe obowiązki dla serwisów internetowych Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się