Portal bezpiecznego e-biznesu

ACTA 2.0 odrzucona przez Parlament Europejski

 ACTA 2.0 odrzucona przez Parlament Europejski

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Parlament Europejski odrzucił kontrowersyjną dyrektywę ochrzczoną mianem „ACTA 2.0”. O zagrożeniach związanych z ewentualnym wprowadzeniem nowych restrykcyjnych regulacji pisaliśmy w artykule „Czy Parlament Europejski wywróci Internet do góry nogami?”.

ACTA 2.0 odrzucona przez Parlament Europejski

Przypomnijmy, że dyrektywa w założeniach miała prowadzić dwa mocno krytykowane rozwiązania: „podatek od linków” oraz „cenzurę prewencyjną”. Parlament Europejski odrzucił ją w obecnym kształcie, jednak prace nad nią będą trwały dalej. Kolejne głosowanie w tej sprawie spodziewane jest we wrześniu 2018 roku.

Tzw. podatek od linków miał gwarantować twórcom wynagrodzenie od stron, które umieszczają u siebie odnośniki do artykułów i opisują je fragmentami tekstu. Unijni parlamentarzyści uznali, że oznacza to korzystanie z własności intelektualnej i wymagać będzie (w przypadku agregatorów treści, wyszukiwarek, mediów społecznościowych itp.) wykupienia licencji od autorów wpisu, do którego prowadzi link. Co więcej zapisy można było i tak interpretować, że nawet sam link (składający się zazwyczaj z tytułu publikacji) będzie chroniony prawami autorskimi, nie będzie wiec można go sobie legalnie i bez opłat przesyłać.

Podobnie kontrowersyjny okazał się zapis o konieczności dokładnego sprawdzenia czy treść pozostawiana przez użytkownika (na przykład jako komentarz lub zmiana hasła na Wikipedii) nie narusza praw autorskich przed jej upublicznieniem – literalne stosowanie się do tego wymogu sparaliżowałoby funkcjonowanie większości stron internetowych.

W akcji protestacyjnej przeciwko wprowadzeniu nowych przepisów wzięła udział m.in. polska Wikipedia, która w dn. 4 lipca 2018 r. została wyłączona na 24 godziny. Po odrzuceniu dyrektywy przez PE Wikipedia wydała komunikat:


Drodzy czytelnicy i drogie czytelniczki! Udało się - Parlament Europejski odrzucił rekomendacje Komisji Prawnej. Osiągnęliśmy cel protestu, dlatego społeczność wikipedystów zdecydowała się zakończyć zaciemnienie Wikipedii. Wasza encyklopedia znów może Wam służyć! Dziękujemy Wam za Waszą cierpliwość i wsparcie w tym trudnym czasie. Przepraszamy tych wszystkich, dla których czas bez Wikipedii oznaczał utrudnienie w pracy, rozwoju, nauce. Jesteśmy wdzięczni za Waszą wyrozumiałość i mamy nadzieję, że już nigdy więcej nic nie zagrozi naszej misji udostępniania Wam wiedzy.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułDzieci w świecie online obronią się same? Następny artykuł ›Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce – rewolucja w fakturowaniu

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się