Portal bezpiecznego e-biznesu

9-te urodziny Bitcoina

 9-te urodziny Bitcoina

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Najsłynniejsza kryptowaluta na świecie obchodzi dziś swoje dziewiąte urodziny. A przynajmniej w jednej z wersji dotyczących daty, od której należy liczyć jej narodziny.
9-te urodziny Bitcoina

Część zainteresowanego środowiska jest zdania, że urodziny bitcoina przypadają 1 listopada (lub 31 października, zależnie od różnicy czasu w różnych częściach świata). Ma to być data upamiętnienia publikacji słynnego artykułu Satoshiego Nakamoto (2008), w którym kryptowaluta została opisana. Inni wskazują na 18 sierpnia – datę zarejestrowania domeny bitcoin.org.

Z datą 3 stycznia wiąże się powstanie pierwszego bloku sieci bitcoinowej, znanego także jako blok genezy (ang. genesis block) lub blok zero. Blok ten ma oznaczenie: 000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f. Nagroda za wykonanie obliczeń prowadzących do powstania pierwszego bloku wynosiła 50 bitcoinów, które zostały przesłane na adres 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa.

W dziewiąte urodziny bitcoin kosztuje 15 380 $. To o 10% mniej niż pod koniec 2017 r., kiedy to panowała euforia i czas wielkich wzrostów. Jeszcze rok temu – 3 stycznia 2017 r. – bitcoin kosztował 1030 $, co wtedy i tak było nieprzewidywanym i wysokim poziomem.

Zdaniem Michała Żuławińskiego, analityka Bankier.pl w nadchodzącym roku największym wyzwaniem dla bitcoina i innych kryptowalut będzie postawa regulatorów rynku oraz instytucji finansowych. Przykładów nie trzeba szukać daleko – twierdzi analityk – przed kryptowalutami przestrzegają NBP czy KNF, a jeden z banków komercyjnych zamknął konto klientowi, który obracał wirtualnymi walutami. Od takiej postawy już tylko krok lub dwa od wydania zakazu instytucjom finansowym pośredniczenia w jakichkolwiek transakcjach związanych z kryptowalutami oraz/lub wydania zakazu działalności giełd kryptowalutowych. To o tyle istotne, że przecież większość osób wciąż wpłaca „tradycyjne” pieniądze na giełdy kryptowalutowe, licząc jednocześnie, że w pewnym momencie będzie mogła te środki wypłacić i kupić za nie coś innego.

W ubiegłym roku doszło nie tylko do wzrostu cen bitcoina, lecz także innych kryptowalut, które coraz mocniej będą z nim walczyć o dominację. Portal Coinmarketcap.com wylicza, że bitcoin odpowiada jedynie za 37% kapitalizacji rynku kryptowalut (260 mld z 704 mld dol.), co jest najniższym poziomem w historii.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJarosław Kaczyński usunięty z Allegro?! Następny artykuł ›Sądy uchylają kary nakładane przez sanepid

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się