Portal bezpiecznego e-biznesu

47 mln zł za nielegalnie udostępninie filmów w Internecie

 47 mln zł za nielegalnie udostępninie filmów w Internecie

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
We wtorek tj. 20 kwietnia br. Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy wyrok skazujący pewnego dwudziestopięcioletniego białostoczanina na karę roku więzienia (w zawieszeniu) oraz zobowiązujący do zapłaty ponad 47 mln zł za nielegalne i odpłatne rozpowszechnianie filmów i seriali w Internecie. Wyrok jest prawomocny.
47 mln zł za nielegalnie udostępninie filmów w Internecie

Skazany rozpowszechniał odpłatne filmy i seriale w sieci z naruszeniem praw autorskich. Proceder trwał od września 2015 r. do października 2019 r. Pliki były udostępniane za pośrednictwem serwisu internetowego, którego właścicielem i jedynym administratorem był oskarżony. Naruszenie praw autorskich dotyczyło tysięcy utworów audiowizualnych (w akcie oskarżenia wskazano około 62,6 tys. utworów)

Zgodnie z ustaleniami organów ścigania, skazany opracował oprogramowanie, które umożliwiało mu pobieranie filmów i seriali z innych serwisów hostingowych, a następnie umieszczanie ich na wykupionych wcześniej serwerach. Pliki rozpowszechniał, oferując użytkownikom swego portalu możliwość odtwarzania ich za opłatą. W ciągu kilku lat z płatnych usług portalu z nielegalnymi utworami skorzystało 300 tys. użytkowników.

Szkody wyrządzone właścicielom praw autorskich pierwotnie szacowano na 3 mln złotych. Finalnie liczba podmiotów poszkodowanych wzrosła do blisko 40, a ich utracone korzyści z tytułu nielegalnego rozpowszechniania, obliczono na co najmniej 47,8 mln zł.

Oskarżonemu przedstawiono również zarzut prania brudnych pieniędzy. Za środki pieniężne pozyskane z tej nielegalnej działalności mężczyzna kupował nieruchomości i kryptowaluty.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWhatsApp ograniczy funkcjonalność kont Następny artykuł ›Prośba o uzupełnienie dokumentacji celnej? Uwaga to oszustwo!

Newsletter

Polecamy Adwokat Art. 178A KK

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się