Portal bezpiecznego e-biznesu

Oszustwa z wykorzystaniem aplikacji Messenger

 Oszustwa z wykorzystaniem aplikacji Messenger

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Czy warto mieć ślepą wiarę w kontakty na Messenger'ze? Po co komuś kody z naszego telefonu? Kiedy przychodzi opamiętanie i dlaczego zawsze za późno?

Oszustwa z wykorzystaniem aplikacji Messenger

Wydaje się, że ile by nie pisać o nadużyciach za pośrednictwem social media, ile by nie ostrzegać, to i tak na niewiele się to zda. Ludzie łapią się na te same numery, ślepo wierzą w każdą otrzymaną wiadomość. Oczywiście przychodzi chwila zastanowienia, a może to jest oszustwo? Jednak dzieje się to w momencie, kiedy zazwyczaj jest już za późno na odwrócenie skutków. Tak czy inaczej, oszustwo się już dokonało.

Kolejny już przypadek z wykorzystaniem aplikacji Messenger miał następujący przebieg. Kobieta weszła w dialog ze znajomą, a przynajmniej tak uważała, że to właśnie z nią pisze. Rozmowa zeszła na temat dzieci, ich sukcesów i osiągnięć. W pewnym momencie padła gorąca prośba ze strony koleżanki o wsparcie jej dzieci, które startują w konkursie i można na nie zagłosować poprzez wysyłanie kodów. Z tych też względów koleżanka zapytała się, czy czasem nasza pokrzywdzona nie zechciałaby wspomóc akcji i przekazać kodów, które, w wypadku, jeżeli wyrazi zgodę, zejdą na jej numer telefonu. Oczywiście niczego niepodejrzewająca kobieta wyraziła zgodę, w końcu dzieci to największe dobro i z numeru 80460 otrzymała kilka 4-cyfrowych kodów.


Po którymś z kolei odesłanym do koleżanki kodzie kobieta zadzwoniła do koleżanki, aby dopytać o szczegóły. Dobrze, że tak zrobiła, szkoda jednak, że tak późno. Uzyskała informację, że koleżanki dzieci w żadnym konkursie nie biorą udziału, a tym bardziej nie prosiła o kody. W tym momencie pozostało wykonać telefon do konsultanta sieci operatora telefonii komórkowej. Niestety okazało się, że empatia z jej strony była dość kosztowna, bo rachunek został obciążony kwotą kilkuset złotych.
Gdzie trafiły pieniądze? Na platformę //scgocases.co.pl . W jakim celu? Ktoś zasilił konto w popularnej grze komputerowej Counter Strike. Co więcej, koleżanka podzwoniła po znajomych z Messenger'a i dowiedziała się, że kilku jej znajomych również wysłało takie kody, rzekomo na jej prośbę.

Jaki z tego wniosek? Istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że ktoś przejął kontrolę nad smartfonem ofiary, wykorzystał aplikację Messenger do wzbudzenia u jej znajomych empatycznych odruchów, a za cel obrał wzbogacenie się o skiny w grze Canter Strike. Fakt, cel dziwny, ale ważne, że okazał się skuteczny.

Osoby, które dały się złapać na wysyłanie kodów, żyją jeszcze nadzieją, że nie muszą płacić rachunku w tej części, która dotyczy podstępnie wyłudzonych kodów. Oczywiście nie chcę przesądzać sprawy, ale doświadczenie podpowiada mi, że fakturę trzeba będzie uregulować w pełnym zakresie, bez względu na wynik postępowania karnego. Z jakiego względu? Ponieważ kody wysłane zostały z tzw. naszej ręki i bez żadnego przymusu. Co to oznacza? Operator nie będzie ponosił odpowiedzialności za lekkomyślne obchodzenie się z jakąkolwiek aplikacją. Przecież była możliwość zweryfikowania nadawcy nieszczęsnych komunikatów i tylko wysyłający kody wie, dlaczego z takiej sposobności nie skorzystał. Ostatecznie przecież to nikt inny jak on sam, wykrył nadużycie.

Natomiast co do samej strony //scgocases.co.pl trzeba sobie powiedzieć, że pomimo iż domena zarejestrowana jest na Cyprze (Chytron, 3, Office 301, P.C. 1075 Nicosia), to jednak istnieje w Polsce jej administrator o nazwie Greener-Net-2 firmy ATM S.A. Oznacza, że jest się do kogo zwrócić o bliższe informacje w całej sprawie, zatem tli się nadzieja na wykrycie sprawcy.

Jedno trzeba utrwalać w świadomości użytkowników aplikacji społecznościawych takich jak np. Messenger. Szanowny użytkowniku różnego rodzaju komunikatorów – wszystko, co instalujesz i jakie dane w związku z tym podajesz, gdzieś tam są odkładane, nie bez powodu mówi się, że Facebook wie o Tobie więcej niż Twoja żona, rodzice, teściowie i rodzeństwo razem wzięte. Nawet jak coś lajkujesz na przestrzeni lat, charakteryzuje Cię, Twoje cechy charakteru, poglądy, czy upodobania! Powszechne jest określenie, że najwyższą forma zaufania jest kotrola. Czemu nie przenieść tego na grunt social media? Jeden telefon wystarczyłby, żeby uchronić się przed oszustwem i nie dać satysfakcji jakiemuś cwaniaczkowi. Jestem przekonany, że każde upublicznienie tego rodzaju działalności przestępczej, otworzy horyzonty myślowe co niektórym i zwiększy świadomość korzystania z internetu. Najlepiej zacząć od samego siebie, tu i teraz.

---
SPROSTOWANIE:

Nieprawdziwa jest informacja podana w treści artykułu: "Oszustwa z wykorzystaniem aplikacji Messenger", opublikowanego w dniu 14 marca 2019 roku w portalu internetowym www.legalniewsieci.pl, wskazująca, że administrator o nazwie Greener-Net-2 należy do firmy ATM S.A.

ATM S.A. świadczy usługi dostępu do Internetu różnym podmiotom i ze względu na specyfikę świadczonej usługi nie ma wpływu na legalność działalności tych podmiotów, sposób wykorzystania Internetu i treści przesyłane przez te podmioty.

Zarząd ATM S.A.
Komentarze

‹ Poprzedni artykułUważajcie na sklep: mediasam.net Następny artykuł ›Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami od Krajowej Administracji Skarbowej

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Przypomnij hasło

Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się