Portal bezpiecznego e-biznesu

Uważaj na trojany, które mogą zainfekować Twój system

Koń trojański lub trojan to rodzaj złośliwego kodu lub oprogramowania, które wygląda na legalne, ale może przejąć kontrolę nad komputerem lub inne urządzenia. Celem trojana jest uszkadzanie, zakłócanie, kradzież lub generalnie wykonywanie innych szkodliwych działań na danych lub sieci.

Uważaj na trojany, które mogą zainfekować Twój system

Trojan działa jak program lub plik, aby Cię oszukać. Ma na celu nakłonienie Cię do załadowania i uruchomienia złośliwego oprogramowania na Twoim urządzeniu. Po zainstalowaniu trojan może wykonać akcję, do której został zaprojektowany. Trojan jest czasami nazywany wirusem trojańskim lub wirusem konia trojańskiego, ale to myląca nazwa. Wirusy mogą się uruchamiać i replikować. Trojan nie może. Użytkownik sam musi uruchamiać trojany. Mimo to trojany i wirusy trojańskie są często używane zamiennie.


Jak działają trojany?

Możesz pomyśleć, że otrzymałeś e-maila od kogoś, kogo znasz i kliknij coś, co wygląda jak prawdziwy załącznik i okazuje się, że zostałeś oszukany. Wiadomość e-mail pochodzi od cyberprzestępcy, a plik, który kliknąłeś - a następnie pobrałeś i otworzyłeś - zainstalował złośliwe oprogramowanie na Twoim urządzeniu.

Po uruchomieniu programu złośliwe oprogramowanie może rozprzestrzenić się na inne pliki i uszkodzić komputer. Warto wiedzieć, że trojany są przeznaczone do różnego typu działań.

Rodzaje szkodliwego oprogramowania trojańskiego

Oto przegląd niektórych z najpopularniejszych typów szkodliwego oprogramowania trojańskiego, w tym ich nazwy i czynności, jakie wykonują na komputerze:

Trojan typu backdoor

Ten trojan może tworzyć lukę w zabezpieczeniach systemu na Twoim komputerze. Pozwala atakującemu uzyskać dostęp do komputera i kontrolować go. Twoje dane mogą zostać skradzione przez osoby trzecie i wykorzystane w nielegalny sposób. Poprzez lukę w systemie hacker może przesłać więcej złośliwego oprogramowania na Twoje urządzenie.

DDoS Trojan

Ten trojan przeprowadza ataki DDoS. Do tego typu ataku są wykorzystywane najczęściej zainfekowane komputery osób postronnych i polega to na tym, że zalewa sieć (stronę internetową) ruchem z wielu źródeł co końcowym efektem będzie brak możliwości otworzenia danej strony.

Downloader Trojan

Ten trojan atakuje już zainfekowany komputer. Pobiera i instaluje nowe wersje złośliwych programów, mogą to być trojany i adware.

Fake AV Trojan

Ten trojan zachowuje się jak oprogramowanie antywirusowe, ale żąda od Ciebie pieniędzy w celu wykrywania i usuwania zagrożeń, niezależnie od tego, czy są prawdziwe, czy fałszywe.

Game-thief Trojan

Przegranymi tutaj mogą być gracze online. Tego typu trojan próbuje ukraść informacje o ich koncie na platformach dla graczy takich jak Steam i inne.

Infostealer Trojan

Trojan zaprojektowany do zbierania informacji z systemu. Najpopularniejsza forma złodzieja informacji, zbiera dane logowania, takie jak nazwy użytkowników i hasła, które wysyła do innego systemu za pośrednictwem poczty elektronicznej lub sieci. Inne popularne narzędzia do kradzieży informacji, takie jak keyloggery, są zaprojektowane do rejestrowania naciśnięć klawiszy użytkownika, które mogą ujawniać poufne informacje.

Trojan Mailfinder

Celem tego trojana jest kradzież adresów e-mail zgromadzonych na Twoim urządzeniu.

Ransom Trojan

Trojany ransomware to rodzaj oprogramowania, którego celem jest wyłudzenie pieniędzy od ofiary. Często oprogramowanie ransomware żąda zapłaty w celu cofnięcia zmian wprowadzonych przez wirusa na komputerze ofiary. Te zmiany mogą obejmować szyfrowanie danych przechowywanych na dysku ofiary - aby ofiara nie miała już dostępu do informacji.

Remote Access Trojan

Tego rodzaju trojan może zapewnić atakującemu pełną kontrolę nad komputerem za pośrednictwem zdalnego połączenia sieciowego. Jego zastosowania obejmują kradzież informacji lub szpiegowanie.

Trojan typu rootkit

Rootkit ma na celu ukrycie obiektu na zainfekowanym komputerze. Po co? Po to, aby wydłużyć czas działania złośliwego programu na Twoim urządzeniu.

Trojan SMS

Ten typ trojana infekuje Twoje urządzenie mobilne i może wysyłać oraz przechwytywać wiadomości tekstowe. Wysyłanie SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie może podnieść koszty rachunku telefonicznego.

Trojan banker

Ten trojan celuje w Twoje konta bankowe. Jego celem jest kradzież informacji o koncie oraz wszystkie czynności, które robisz online. Obejmuje to dane bankowe, dane karty kredytowej i płatności za rachunki.

Trojan IM

Ten trojan atakuje komunikatory internetowe. Kradnie twoje loginy i hasła na platformach komunikatorów.

Jak trojany wpływają na urządzenia mobilne

Trojany nie są problemem tylko dla laptopów i komputerów stacjonarnych. Mogą również wpływać na Twoje urządzenia mobilne, w tym smartfony i tablety.

Ogólnie rzecz biorąc, trojan jest dołączany do czegoś, co wygląda na legalny program. W rzeczywistości jest to fałszywa wersja aplikacji, załadowana złośliwym oprogramowaniem. Cyberprzestępcy zazwyczaj umieszczają je na nieoficjalnych i pirackich rynkach aplikacji, aby niczego nie podejrzewający użytkownicy mogli je pobrać. Ponadto te aplikacje mogą również kraść informacje z urządzenia i generować przychody, wysyłając SMS-y premium.

Jedna z form trojana atakowała w szczególności urządzenia z systemem Android. Nazywany trojanem Switcher, infekuje urządzenia użytkowników w celu ataku na routery w ich sieciach bezprzewodowych. Wtedy cyberprzestępcy mogą przekierowywać ruch na urządzeniach podłączonych do Wi-Fi i wykorzystywać go do popełniania różnych przestępstw.

Jak pomóc chronić się przed trojanami

Oto kilka zaleceń i zakazów, które mogą pomóc w ochronie przed trojanem złośliwym. Po pierwsze, zalecenia:

 • Bezpieczeństwo komputera zaczyna się od zainstalowania i uruchomienia pakietu zabezpieczeń internetowych. Wykonuj okresowe skanowanie diagnostyczne za pomocą oprogramowania. Możesz ustawić to tak, aby program uruchamiał skanowanie automatycznie w regularnych odstępach czasu.
 • Zaktualizuj oprogramowanie systemu operacyjnego, gdy tylko aktualizacje zostaną udostępnione przez producenta oprogramowania. Cyberprzestępcy mają tendencję do wykorzystywania luk w zabezpieczeniach nieaktualnych programów. Oprócz aktualizacji systemu operacyjnego należy również sprawdzić dostępność aktualizacji innego oprogramowania używanego na komputerze.
 • Bardzo ważne dla bezpieczeństwa jest także używanie dobrego VPNa, pozwala on zmieniać IP komputera, dzięki VPN Twoja tożsamość jest chroniona i bardziej anonimowa.
 • Chroń swoje konta za pomocą złożonych, unikalnych haseł. Utwórz unikalne hasło dla każdego konta, używając złożonej kombinacji liter, cyfr i symboli.
 • Chroń swoje dane osobowe dzięki firewall.
 • Regularnie twórz kopie zapasowe plików. Jeśli trojan zainfekuje komputer, pomoże to przywrócić dane.
 • Uważaj na załączniki do wiadomości e-mail. Aby zachować bezpieczeństwo, najpierw zeskanuj załącznik e-mail.

Wiele rzeczy, które powinieneś zrobić, jest jednocześnie czymś, czego nie należy robić - na przykład uważaj na załączniki do wiadomości e-mail i nie klikaj podejrzanych załączników do wiadomości e-mail. Oto kilka innych zakazów.

 • Nie odwiedzaj niebezpiecznych witryn. Niektóre programy zabezpieczające w internecie ostrzegają, że masz zamiar odwiedzić niebezpieczną witrynę, na przykład Norton Safe Web.
 • Nie otwieraj linku w e-mailu, jeśli nie masz pewności, że pochodzi z wiarygodnego źródła. Szczególnie unikaj otwierania niechcianych e-maili od nadawców, których nie znasz.
 • Nie pobieraj ani nie instaluj programów, jeśli nie masz pełnego zaufania do wydawcy.
 • Nie klikaj wyskakujących okienek, które obiecują darmowe programy do wykonywania przydatnych zadań.
 • Nigdy nie otwieraj linku w e-mailu, chyba że wiesz dokładnie, co to jest.

Trojany są to niezwykle zróżnicowane rodzaje złośliwego oprogramowania, które mogą wykonywać sporo różnych rodzajów złośliwej aktywności na Twoim urządzeniu. Działania te mogą obejmować kradzież danych finansowych, rejestrowanie naciśnięć klawiszy, a nawet przekształcanie komputera w zombie kontrolowane za pośrednictwem cyberprzestępców.

Chociaż często są pobierane za pośrednictwem użytkowników, użytkownik ma możliwość również podjąć działania w celu zapobiegania trojanom. Stosując fundamentalne środki bezpieczeństwa jak i również używając oprogramowania antywirusowego z trojanem usuwającym, możesz znacznie obniżyć ryzyko infekcji przez trojany.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUPC Polska - decyzja Prezesa UOKiK Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się