Portal bezpiecznego e-biznesu

Uwaga na oszustwo na „mikrorachunek podatkowy”!

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami z informacją o zadłużeniu na mikrorachunku podatkowym.

Uwaga na oszustwo na „mikrorachunek podatkowy”!

Sporo zmian pojawiło się wraz z nowym rokiem, w tym dotyczących podatków. Mamy mikrorachunek podatkowy, czyli funkcjonujące od 1 stycznia 2020 roku indywidualne konto, na które należy wpłacać należności fiskusowi. Nie trzeba było długo czekać, by zainteresowali się tym oszuści.

Niektórzy podatnicy zaczęli otrzymywać podejrzane SMS-y zawierające linki, które mogą być niebezpieczne. W treści wiadomości oszuści piszą o obciążeniu na mikrorachunku podatkowym. Oto przykład (pisownia oryginalna):

"Twój indywidualny rachunek podatkowy wykazuje obciazenie w kwocie 6.18 PLN. Prosimy splacic zadluzenie, aby uniknac egzekucji."

Resort Finansów ostrzega: Administracja skarbowa nie jest nadawcą tych wiadomości. W komunikacie czytamy: Otwieranie linków zamieszczonych w takich wiadomościach oraz wysyłanie odpowiedzi do nadawcy może spowodować przekazanie danych nieuprawnionym osobom. Użytkownik może trafić na spreparowany system szybkich płatności, który w rzeczywistości pozwala atakującym przejąć dane logowania do bankowości ofiary. W konsekwencji oszuści mogą próbować przelać na swoje konta wszystkie oszczędności.

Ministerstwo Finansów ostrzega również, by nie korzystać z żadnych innych stron (poza stroną rządową – www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego) do generowania takiego rachunku ani z numerów kont, które zostaną przesłane mailem czy SMS-em.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułOgólnopolska awaria systemów CEPiK i SRP Następny artykuł ›UOKiK wszczął postępowanie wobec Recmana za fałszowanie składu surowcowego odzieży

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się