Portal bezpiecznego e-biznesu

Uwaga na oszustwo „na 1 euro”

Policja przestrzega przed oszustwem internetowym "na jedno euro", dwoje mieszkańców Puław straciło w ten sposób wszystkie środki zgromadzone na kontach.

Uwaga na oszustwo „na 1 euro”

Dokonując transakcji internetowych należy zachować ostrożność, a przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Można go jednak stracić, gdy kupujący napotka niebywale okazyjną ofertę za przysłowiowe grosze, którymi w tym przypadku okazała się kwota 1 euro.

Jak podała w komunikacie puławska policja, pewna 47-latka podczas robienia zakupów internetowych zauważyła ofertę wypróbowania telefonu komórkowego za wyjątkowo niską cenę – 1 euro. Kobieta kliknęła w link, bo była przekonana, że pochodzi on z popularnego sklepu internetowego, gdzie robiła zakupy. Po kliknięciu nastąpiło przeniesienie na stronę, gdzie znajdował się formularz z podstawowymi danymi osobowymi oraz miejscem na podanie numeru karty bankowej.

Kobieta wypełniła formularz podając swoje dane. Następnego dnia zorientowała się, że z jej konta zniknęła nie tylko równowartość 1 euro, ale również kilkaset złotych, które miała na rachunku. Podobna sytuacja spotkała także 42-letniego mieszkańca Puław. On z kolei został oszukany podczas zakupu obuwia. Okazało się, że poza pieniędzmi za buty i równowartością 1 euro, z jego konta zniknęło blisko 2 tysiące złotych.

Policja informuje, że oszuści, chcąc uwiarygodnić swoją „ofertę”, opisują zmyślone historie osób, które już zakupiły ich produkty. Historie są tak napisane, że czytająca je osoba jest w stanie uwierzyć w prawdziwość oferty i podejmuje decyzję o kliknięciu w promocyjny link. Fałszywe oferty często zawierają też informację, która ma wywołać u czytelników poczucie uciekającej im sprzed nosa okazji, na przykład „Promocja kończy się dziś o północy, nie czekaj, zamów już dziś, zostało tylko 100 egzemplarzy”. Przede wszystkim jednak nie należy wierzyć w wyjątkowe okazje i nierealnie niskie ceny.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułBlack Friday. Black Week Następny artykuł ›Uwaga na SMS o długu skarbowym - to kolejne oszustwo!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się